Porovnat (0)

Blog


Běh
Letní
Poradna

Druhy běžecké obuvi


Když se podíváme na džungli běžeckých bot, která se nyní vyskytuje na trhu se sportovním vybavením, leckomu se z toho zatočí hlava, a to i zkušeným běžcům. V současnosti vyžaduje výběr toho správného obutí pro náš běh pečlivý výběr, obeznámení se s četnými typy běžecké obuvi a jejich specifikacemi a v neposlední řadě uvědomění si, co přesně od vybrané boty očekáváme a chceme. Splnění všech těchto požadavků vyžaduje určitý čas strávený na internetu a načítání článků nebo konzultaci s prodavači, kteří by nám měli být schopni poradit. Pro usnadnění té první možnosti vám přinášíme článek shrnující typy běžecké obuvi, se kterými se můžete běžně setkat, k čemu se jednotlivé typy používají, jaké jsou jejich plusy a mínusy a pro jakou aktivitu jsou vhodné.

Nejprve si však musíme povědět, podle jakých parametrů můžeme běžecké boty rozdělit, ty hlavní kategorie jsou:

  • Terén, ve kterém plánujeme majoritně běhat
  • Očekávaný objem, který naběháme
  • Biomechanika chodidla a jeho celkový stav
  • Tlumení, které boty poskytují

 

Výběr běžeckých bot podle terénu

Základním, nejprodávanějším a nejoblíbenějším typem běžecké obuvi je bezesporu obuv určená na silnici, respektive zpevněné cesty. Tyto boty se vyznačují plochou podrážkou bez vzorku, díky čemuž je bezpečně odlišíme od bot krosových. Silničky jsou, jak již název napovídá, vhodné především na silnici, dále se dají využít na zpevněných polních cestách, kde neočekáváme výrazné terénní nerovnosti nebo překážky. Mezi jejich hlavní přednosti patří především pohodlí, díky kterému jsou ve velké míře nošeny i jako běžná vycházková obuv. Dále poměrně dobře tlumí nárazy působící na pohybový systém člověka během běhu na pevném povrchu, podporují odrazovou sílu, a především jsou lehké. Problémy nastávají při běhu v terénu, kde nemají dostatečnou trakci, při deštivých podmínkách podkluzují, nedostatečně podporují kotník, kde může hrozit i vážnější zranění a také jsou daleko více náchylnější k poškození. K tomu může dojít poměrně snadno, například roztržení svršku ostrou větví trčící do cesty je poměrně běžné.

Pro výše zmíněné podmínky jsou mnohem vhodnější boty krosové, přímo určené do nerovného terénu, s mnohem odolnějším svrškem i podrážkou. Tyto boty mají tvrdší podrážku se vzorkem, která pro mnoho běžců může působit nepohodlně, ale svojí funkčností v terénu, tento malý nedostatek vynahrazují. Vzorek na podrážce zajišťuje dostatečný odpich pro běh v měkčím terénu, krosové boty jsou často nepromokavé, což může i nemusí být výhodou. Nepromokavé membrány značně zhoršují prodyšnost boty. Bota je také podstatně těžší než bota silniční díky hrubším materiálům a odolnější podrážce.

Při výběru bot je opravdu klíčové zvážit jakým terénem plánujeme nejvíce běhat. Silničky v lesním porostu a prudkých sjezdovkách velkou parádu neudělají a také tím riskujeme zranění, které nám náš běžecký progres značně zpomalí. Naopak běžet silniční maraton v krosové botě se může snadno stát nejhorším běžeckým zážitkem naší běžecké kariéry. Pokud plánujete běhat jak na silnici, tak ve volném terénu, opravdu bych zvážil pořízení obou typů běžeckých bot, což nám zajistí dostatečný komfort při běhu, a především zamezí případným zraněním.

 

Výběr běžeckých bot podle naběhaného objemu

Množství naběhaných kilometrů (nebo chcete-li běžecký objem) je poněkud zvláštní pojem a mnoho běžců neví, co přesně si pod ním představit. Pokusím se to tedy zjednodušit, tím zmíněným objemem je myšleno množství kilometrů, které v dané obuvi strávíme a nejedná se o pojem odrážející trvanlivost bot, spíše jejich komfort. Podle tohoto parametru bych běžeckou obuv rozdělil na tréninkovou a závodní, mezi tréninkovou obuv patří většina bot, se kterými se dá v obchodě setkat, co je tedy ta závodní bota?

Závodní obuv využívají především již pokročilejší běžci, hodí se, jak již název napovídá, především na závody, případně rychlostní tréninky. Tyto boty jsou konstruovány tak aby byly co nejlehčí s dobrými aerodynamickými vlastnostmi. Mají poměrně nízké tlumivé schopnosti a pro mnoho běžců nenabízejí příliš mnoho komfortu. Tyto boty jsou konstruovány s ohledem na podporu, co nejlepšího sportovního výkonu a nepočítá se, že by v nich běžec trávil větší tréninkové jednotky, k tomu slouží již zmíněná tréninková obuv, které je pro běžné běžce daleko vhodnější. Závodní obuv nabízí lepší podporu odrazu, lepší aerodynamické vlastnosti, nižší váhu a hodí se pro podporu vrcholového výkonu, kterého chceme při závodu dosáhnout, na běžné pobíhání po parcích, lesích jen tak pro zábavu je však nevhodná.

 

Výběr podle vlastností chodidla a pohybového systému

Velice důležitou vlastností boty je její vliv na naši klenbu, není nic nepříjemnějšího, než když vás noha při běhu bolí, právě výběrem správné běžecké obuvi můžete těmto nepříjemnostem předejít. Supinace, pronace a neutrální došlap jsou často skloňované pojmy v běžeckém světě, ale co vlastně znamenají?

Vše se točí okolo pronace, což není označení žádné poruchy pohybového aparátu, jak se mnoho lidí domnívá. Pronace je běžný jev, fungující u všech běžců, který popisuje biomechaniku chodidla při došlapu a následném odrazu. Přirozeně se nejdřív do kontaktu se zemí dostává vnější strana paty a následně pohyb směřuje jakoby dovnitř chodidla a k odrazu dochází z prstů s oporou v palci. Standartní pronaci označujeme jako neutrální došlap a pro tyto běžce doporučujeme boty bez kontroly pronace, označované také jako boty s neutrálním došlapem.

Problémy nastávají, pokud dochází k narušení biomechaniky chodidla a tím i narušení pronace. V případě vysoké pronace, dochází po kontaktu vnější strany paty se zemí k mnohem většímu přenesení váhy na vnitřní stranu chodidla, a i odraz je řízen především z palce. To narušuje celkovou pohyblivost nohy, vede k bolestem chodidel, kotníků, lýtek i dalších součástí pohybového ústrojí včetně páteře (i proto jsou jednou z prvních možností vzniku bolestí zad problémy s chodidly). Lidé trpící nadměrnou pronací mají často nohy do X a plochá chodidla. Pro ně jsou vhodné boty, které právě zvýšenou pronaci kompenzují, jsou označovány jako boty s kontrolou pronace.

Supinace je poté označení pro nízkou pronaci, kdy nedochází k dostatečnému přenesení váhy na vnitřní stranu chodidla, ta zůstává na vnější patě a při odrazu dochází k zapírání se do prstů a daleko menšímu odpichu z palce. Problémem je, že nedostatečná pronace zatěžuje výrazně menší část chodidla a tím narušuje celkovou stabilitu, chodidla s nízkou pronací jsou málo flexibilní a často se problémy přenáší do kolen. Vhodnou obuví jsou tréninkové boty s vysokým tlumením. Lidé trpící supinací mají typicky vysokou klenbu a nohy do O.

 

Výběr podle poskytovaného tlumení

V návaznosti na předešlá kritéria musíme zvážit i tlumení, které bota poskytuje. To se týká především silničních bot, jelikož u těch terénních není na tlumení brán takový zřetel. Většina levnějších typů obuvi využívá tlumící EVA pěnu, která však brzy ztrácí své tlumící vlastnosti a pro náročnější běžce je tak lépe volit lepší materiály, mezi které můžeme počítat různé gelové podrážky a podobně.

Tlumení bot můžeme rozdělit na maximální tlumení – zde je vysoká mezipodešev pro maximální tlumení a boty jsou typické vysokým dropem (rozdílem ve výšce mezi špičkou a patou). Střední tlumení se vyskytuje nejčastěji a nejnižší podešev mají již výše zmíněné závodní boty.

Opačnou kategorií jsou boty minimalistické, které mají minimální drop, minimální tlumení a mají imitovat běh na boso. Nejblíže se pocitově běhu na boso dá přiblížit v botách s označením barefoot, kde je drop nulový a bota tak poskytuje velice precizní kontakt s povrchem, zároveň i chrání chodidlo před zraněním. Koupi minimalistické obuvi by si však měli rozmyslet lidé s problémy s pohybovým aparátem, pro které nemusí být vhodné.

 

V dnešním článku jsme trochu poodhalili džungli, která panuje napříč jednotlivými typy běžeckých bot a doufám, že se i vám povedlo v nich nyní lépe zorientovat. Základem pro jejich správný výběr zůstává uvědomění si, v jakém terénu budeme běhat, kolik budeme běhat, a především co vyžaduje zdravotní stav našich chodidel. Nemocná  či poraněná chodidla jsou totiž vstupní branou pro další, často daleko závažnější potíže s pohybovým aparátem, kterým se chceme vyhnout a základním způsobem, jak toho dosáhnout je volba správné obuvi.

 

Na naší prodejně Vám vždy rádi pomůžeme s nákupem a ať už vybíráte pánskou či dámskou běžeckou obuv, s námi nešlápnete vedle!  Mohlo by se Vám hodit


Adresa prodejny

Brechtova 27/7
638 00 Brno-sever

Jak se k nám dostanete
Zobrazit na mapě

info@actisport.cz
Otevírací doba
listopad - březen:
po–pá10.00–12.00
13.00–19.00
so09.00–12.00
 
duben - říjen:
po–čt10.00–12.00
14.00–18.00
10.00–12.00
sozavřeno
 
+420 731 431 912
+420 548 522 422