Porovnat (0)

Blog


Letní
Turistika
Poradna

Horská turistika – boty (1. část)


Outdoorová, turistická, treková obuv nebo pohorky, mnoho označení pro jeden typ obuvi, do města nepraktický, ale na túry nenahraditelný. Když se řekne pohorka, většina si vybaví nadkotníkové boty, poměrně tuhé s hrubou podrážkou, že tomu tak vždy nemusí být si řekneme v první části, kde rozebereme jednotlivé parametry turistických bot. Ve druhé části poté jednotlivé typy a také jak je správně vybrat, na co si při výběru dát pozor a mnohé další.

Při výběru turistické, stejně jako každé jiné, obuvi platí, že kvalitní materiál je základ, od něj se odvíjí jak životnost, pohodlí, vlastnosti tak také cena dané boty. Turistickou obuv si můžeme rozdělit na několik segmentů, které hrají základní roli v její funkčnosti. Svršek, membrána, podešev a podrážka jsou hlavní oblasti boty na které bychom při výběru měli dávat pozor, samozřejmě roli hraje také vyztužení špiček, pohodlné šněrování a další, ale to zda boty splní naše očekávání určují hlavně první čtyři položky.

Svršek – nepromokavost vs. voděodolnost a co je to ten Gore-tex?

Tou nejlevnější alternativou a také nejméně odolnou jsou svršky vyrobené ze syntetických materiálů. Takové boty jsou poměrně lehké, prodyšné, ale na druhou stranu postrádají potřebnou odolnost pro náročnější terén, často jsou bez okopu a hodí se spíše na výlety po nenáročných trecích, pro turistické využití v České republice jsou většinou dostatečné.

Druhou a největší skupinou jsou svršky, které jsou tvořené kombinací syntetických materiálů a kůže, jako takové jsou kompromisem a nabízejí lepší prodyšnost a jsou lehčí než celokožené pohorky, na druhou stranu jsou daleko odolnější než turistická bota tvořená pouze syntetikou. Často již mívají okop, jsou vhodné do většiny horských terénů, jelikož jejich výdrž je o několik úrovní výše, nicméně dle druhu membrány mohou mít problémy s podmáčených terénem, případně sněhem. Stejně jako u syntetického svršku je nutné neustále obnovovat funkčnost membrány vhodnou impregnací. Čím větší je podíl syntetiky na botě, tím více je nutná správná a častější impregnace boty.

Třetím typem svršku je svršek celokožený, čím méně švů, tím odolnější bota je, kůže navíc zaručuje téměř perfektní nepromokavost a bezkonkurenční odolnost. Taková bota je vhodná do všech druhů terénů, zvládne i ty nejtěžší horské túry, a navíc při správné péči vydrží mnoho let. Problémová je horší prodyšnost, kvůli které se boty déle suší a noha v nich se více potí, také jsou tyto boty těžší a poměrně dražší.

Důležité je, aby bota měla opticky, co nejméně švů. Nešvarem poslední doby je dělat designové boty, slepením různě barevných materiálů. Švy jsou nejslabší místo celé boty, jejich prodřením často končí životnost celé boty. Jakmile šev povolí, do boty se snáze dostává i voda a tím pádem ničí membránu, která v botě je a vaše drahá pohorka je tak již téměř k ničemu. Vyvarujte se proto těmto designovým trendům a při výběru kvalitní turistické boty dbejte spíše na kvalitu než na vzhled s pravidlem – čím méně švů, tím lépe.

Tím se dostáváme k dalším dvěma pojmům – voděodolnost a nepromokavost, jaký je mezi nimi vlastně rozdíl? Voděodolné svršky jsou ty, které jsou schopny odolávat tlaku vody čili se dostávám k populárnímu pojmu vodní sloupec, ten se však u bot většinou neuvádí, a tak musí stačit označení Waterproof, většina pohorek toto označení má a zajistí tak našim nohou potřebnou ochranu.

Nepromokavost oproti tomu je pojem označují schopnost materiálu, v tomto případě kombinace svršku s podešví, nepropustit dovnitř ani vodu ani vlhkost. A tím se dostávám v současnosti k nejpoužívanějšímu typu membrány, populárnímu Gore-Texu. Kombinace dobrého svršku a spolehlivé membrány nám zajistí nepromokavost boty, kterou navíc můžeme podpořit impregnací a zvýšit tak životnost membrány i boty. Při výběru obuvi musím také dávat pozor na typ membrány, membrány izolující teplo nejsou vhodné do letních měsíců, a naopak membrány bez tepelné izolace nám neposlouží při zimních túrách. V kombinaci s membránou lze najít i celou řadu celokožených pohorek, jsou to nejkvalitnější, nejodolnější, ale také nejdražší boty na trhu.

Podešev – její tuhost určuje komfort boty

Tuhost podešve je parametr, který nám v mnohém napoví, na jakou aktivitu je daná bota vhodná, jestli je určená na procházky po českých kopcích nebo se s ní dá jít trek v Andách, případně vylézt nějakou tu hřebenovku. Klasické označení je písemné, kategorie A-D.

Kategorie A a A/B jsou poměrně měkké boty, nejčastěji z textilie nebo syntetiky většinou bez okopu, jen s minimální povrchovou úpravou vhodné na dobře zpevněné cesty a lehkou turistiku, do hor nevhodné. Kategorie B obsahuje nejpestřejší paletu bot, standartně nadkotníkové, kombinace textilie, syntetiky a kůže, s využitím různých membrán, osazené okopem a dostatečně tuhou podrážkou jsou nejuniverzálnější boty na horskou turistiku, své odvedou v Alpách, v České republice a na Slovensku s nimi můžete kamkoliv, na ledovce bych je ale nebral.

Kategorie B/C již jsou celokožené boty, takže tvrdé a těžké boty, pro náročnou turistiku v horském terénu, okop již je veden kolem celé boty, pro běžného turistu se jedná o strop toho, co si může pořídit. Kategorie C a D jsou již specializované boty na ledovce případně sněhovo-ledové lezení, vysoce odolné, těžké a pro běžnou turistiku nevyužitelné kvůli své tuhosti, samozřejmostí je možnost uchycení maček.

Podrážka – na tloušťce záleží

Podrážka je další stěžejní část každé boty a o té turistické to platí dvojnásobně. Chrání naše chodidla od nástrah náročného terénu, zbraňuje uklouznutí, izoluje a tlumí nárazy. Obecně se dá říci, že čím náročnější terén, tím hrubší a pevnější by naše podrážka měla být, samozřejmě musíme brát v potaz i délku treku, na několikadenní trek potřebujeme botu, ve které nám bude i pohodlně a která má příjemnou váhu, nicméně je důležité brát v potaz i další parametry. Podrážka výrazně ovlivňuje hmotnost celé boty, důležitým prvkem je také vzorek a aby byl vzorek dostatečně hrubý, musí být i širší podrážka. Do tenoučké běžecké podrážky se zkrátka vzorek pro alpské výstupy dostat nedá. Je tedy velice důležité zvážit jaké túry nás čekají, jaký očekáváme terén, jak dlouho půjdeme a na základě toho zvažovat, které podrážky jsou vhodné či nikoliv.

Rovněž dalším částem boty je potřeba věnovat pozornost, ale svršek, membrána, podešev a podrážka jsou základ, který má největší vliv na to, jakou má daná bota hmotnost, jak je prodyšná, poddajná, do kterého terénu se hodí atd. Věnujte proto při výběru turistické obuvi největší pozornost právě těmto parametrům, nakonec to může být to, co odliší pohodlný výstup od noční můry. V druhé části se podíváme, jaké typy outdoorové obuvi jsou na trhu k dostání, na co jsou vhodné a také jak správně botu vybírat přímo na prodejně a na co si dát pozor aby náš výběr byl, pokud možno, co nejlepší.

 

Kvalitní pánskou i dámskou turistickou obuv za skvělé ceny najdete i v našem e-shopu!

Další články o vybavení na horskou turistiku:

Horská turistika - boty

Boty
(jak vybrat)

Oblečení

Horská turistika - kalhoty

Kalhoty

Horská turistika - trekingové hole

Trekingové holeMohlo by se Vám hodit


Adresa prodejny

Brechtova 27/7
638 00 Brno-sever

Jak se k nám dostanete
Zobrazit na mapě

info@actisport.cz
Otevírací doba
listopad - březen:
po–pá10.00–12.00
13.00–19.00
so09.00–12.00
 
duben - říjen:
po–čt10.00–12.00
14.00–18.00
10.00–12.00
sozavřeno
 
+420 731 431 912
+420 548 522 422