Porovnat (0)

Blog


Letní
Turistika
Poradna

Horská turistika - boty (2. část)


první části (Horská turistika - boty 1. část) našeho povídání o obuvi vhodné na horskou turistiku jsme probrali nejdůležitější části těchto bot, svršek, podrážku, podešev a membránu. Dnes se podíváme, jaké různé typy trekové obuvi máme na trhu k dispozici, jak ji vybrat, tak aby nám na cestách nedělala potíže a také jak se o ni starat.

Sandále, kotníkové boty nebo skutečné pohorky?

Velké popularitě, zejména na kratší a méně náročné treky se v posledních letech těší trekové sandály. Ty mohou být uzavřené i otevřené, avšak název trekové může být v tomto případě velmi zavádějící. Ačkoliv mají robustnější konstrukci, na horskou turistiku jsou zcela nevhodné, poskytují nulovou ochranu chodidlu, což je základ, který od obuvi do hor očekáváme, ačkoliv může být jejich nízká hmotnost a dokonalé větrání lákavé, na horskou turistiku bychom doporučovali spíše trekovou obuv.

Nízká treková obuv, zpravidla pod kotník, je vhodná na lehčí treky, například po českých horách, případně několikadenní výlety s lehčí zátěží. Opět nevyhovuje požadavkům na skutečnou obuv vhodnou do hor, díky nízké ochraně kotníku, který je při horské turistice velmi zranitelný zejména při sestupech v náročnějších terénech. V případě že chcete za každou cenu co nejlehčí kotníkovou obuv, doporučují spíše boty určené na trailové běhání. Jsou pohodlnější, lehčí a také poměrně odolné a odvedou podobnou službu jako kotníkové pohorky.

A konečně se dostáváme ke klasickým pohorkám, tedy vysoké botě, chránící chodidlo i kotník, poskytující nejvyšší možnou ochranu a pohodlí. Pokud máte v plánu vyrazit na hory a víte, že nepůjdete jen po zpevněných cestách, tak není o čem přemýšlet, nadkotníková treková obuv vám prokáže neocenitelnou službu. Tyto boty poskytují jistotu a oporu i v náročném terénu, jsou vhodné jak na jednodenní výlety, tak na několikadenní túry s těžkou batožinou. Často mají protiskluzovou a nepromokavou úpravu a hodí se tak do většiny terénů a počasí. Ideální volba pro horskou turistiku.

Kromě klasických pohorek se můžeme setkat i se speciálními typy obuvi vhodné do hor – jsou to nástupovky, boty na via ferraty a skelety. Nástupovky jsou speciálním typem obuvi, který využívají především horolezci, kteří se snaží dostat v náročném terénu ke stěně pro výstup. Tyto boty se vyznačují šněrováním do špičky, jsou poměrně tuhé a typická je i zploštěla špička pro stání na malých skalních stupech. Tato obuv je spíše kotníková, podobně mohou vyhlížet i boty určené na zajištěné horské cesty, neboli via ferraty. Obuv na ferraty může být i nadkotníková, často s výrazným okopem a šněrováním do špičky. Poslední speciální kategorií jsou skelety, které ještě překračují pohorky kategorie D, tyto boty jsou tvořeny plastovou skořepinou, která je velmi pevná a vnitřní botou, která má vynikající izolační vlastnosti. Tyto boty jsou určeny pro lezení na ledovcích v extrémních podmínkách a jde zde upřednostněna ochrana chodidla před mrazem, vodou a úrazy před pohodlím.

Jak vybrat botu, která nám na túře bude dobře sedět?

Ideální je obuv zkoušet v odpoledních nebo večerních hodinách, kdy je noha mírně nateklá po celodenní činnosti a lépe tak simuluje situaci na treku. Rovněž je lepší botu zkoušet s vybavením, které budeme mít na túře, tedy treková tlustá ponožka, případně anatomické vložky, používáte-li nějaké. V případě výběru pohorek platí, že bota “tak akorát,“ je špatná bota, hlavně prsty potřebují mít trochu místa, ideální stav je, když můžete prsty skrčit a narovnat bez omezení. Zároveň musíme dbát na to, aby se nám v botě nehýbala pata, jelikož to je základ pro pořádné puchýře.

Důležité je, aby prsty při chůzi z kopce nenarážely do špičky boty, a naopak při chůzi do kopce by se pata neměla v botě hýbat nahoru a dolů. Pohyb nohy v botě můžeme upravit i správný utažením, tkaničky utahujeme už od špičky pořádně, naopak komín boty nemusíme dotahovat na krev, stačí volně. Utažený komín má fixovat kotník a hodí se spíše do náročného terénu, pro vyzkoušení boty a pro chůzi na zpevněných cestách můžete mít komín klidně volnější. Důležité je mít v botě i správně srovnaný jazyk, ten nesmí dřít, tlačit a nijak jinak narušovat komfort boty.

Důležitá je také kontrola, jak boty vypadají a tím teď nemyslím nějaké designové prohřešky. Obě boty musí mít švy na stejných místech, švy musejí být pevné, nesmí nikde trčet nitky, lepidlo. Na omak musí být boty hladké, bez trhlin či nějakých vystouplých částí (nejsou-li součástí konstrukce). Rovněž prověřte i vnitřek boty, rukama lépe nahmatáte hrboly, které by případně mohly být zdrojem pozdějších komplikací. Musíme si uvědomit, že trekové boty budeme mít na sobě dlouho dobu a budeme v nich vykonávat náročnou aktivitu a pohodlí nohy bude stěžejní pro, co nejlepší zážitek z túry.

Jak pečovat o nové boty?

V případě nového páru doporučuji impregnaci před prvním použití, správná impregnace nám prodlouží životnost obuvi a také zlepší její vlastnosti, co se voděodolnosti týče. U kožených bot výrazně doporučuji voskování. A co tedy po túře?

Občas je velmi těžké se po náročné túře dokopat ještě k péči o boty, ale je to faktor, který nám rovněž prodlouží jejich životnost. Základ je zbavit boty nečistot, na to poslouží obyčejný navlhčený hadřík, rozhodně nepoužívejte mýdlo, tím zbytečně narušíte membránu i kůži a snižujete kvalitu i životnosti boty. Dále musíme naše pohorky vysušit, a to i v případě, že vám přijdou suché, na povrchu tomu tak být může, nicméně uvnitř se noha potí a ať chceme nebo ne, takže vlhkost v botě po túře bude vždy. A nezapomeňte na další impregnaci, před další delší túrou, případně i po delší době nepoužívání. Správným výběrem i péčí získáte spolehlivé boty, které vám podle vaší aktivity mohou vydržet i několik let a investice se vám hned několikrát vrátí ve vašem pohodlí a zdraví vašich nohou.

 

Kvalitní pánskou i dámskou turistickou obuv za skvělé ceny najdete i v našem e-shopu!

Další články o vybavení na horskou turistiku:

Horská turistika - boty

Boty 
(materiály)

Oblečení

Horská turistika - kalhoty

Kalhoty

Horská turistika - trekingové hole

Trekingové holeMohlo by se Vám hodit


Adresa prodejny

Brechtova 27/7
638 00 Brno-sever

Jak se k nám dostanete
Zobrazit na mapě

info@actisport.cz
Otevírací doba
listopad - březen:
po–pá10.00–12.00
13.00–19.00
so09.00–12.00
 
duben - říjen:
po–čt10.00–12.00
14.00–18.00
10.00–12.00
sozavřeno
 
+420 731 431 912
+420 548 522 422