Porovnat (0)

Blog


Letní
Turistika
Poradna
Zimní

Horská turistika - kalhoty


Už jsme si vybrali boty (1. část, 2. část) a také vrstvy na horní polovinu těla, nyní nastal čas vybrat si i ty správné kalhoty, jejichž výběr bývá často přehlížen a mnohdy, ač se to nemusí zdát, jsou kalhoty tím základním úskalím, proč nám naše dlouho naplánovaná túra může zhořknout. Výběru outdoorových kalhot je potřeba věnovat také určitý prostor, zvláště pokud se chystáme na náročnou túru v horách nebo vícedenní trek, kde potřebujeme od našeho vybavení jen spolehlivost. Vzít si tak jakékoliv kalhoty z šatníku může být chybou, dost pravděpodobně nás neochrání před deštěm, větrem, oděry způsobenými terénem, nebudou dobře regulovat teplotu či nebudou dostatečně prodyšné. To jsou základní vlastnosti, které by měly správné outdoorové kalhoty splňovat a také důvody proč se zamyslet, zda to, co máme v šatníku je skutečně vhodné oblečení do hor.

Opět jde o vrstvy

Základním parametrem, který poslouží k výběru kalhot vhodných pro turistiku je materiál, právě podle něj můžeme kalhoty rozdělit do tří kategorií podle vrstev. Základní jednovrstevné kalhoty mohou být z různých materiálů, nejčastěji jsou používány kombinace materiálů jako je bavlna, microfleece, polyester, polypropylen, či viskóza. Jednovrstevné kalhoty jsou vhodné především do letních měsíců, jelikož dobře odvádí vlhkost od těla, jako outdoorové kalhoty mají většinou protioděrovou úpravu, musí být pružné a zároveň pevné.

Dvouvrstvé kalhoty už jsou pro klasickou horskou turistiku daleko využitelnější, kromě standardní vrstvy, která je zejména izolační a zajišťuje dobrou prodyšnost mají ještě povrchovou úpravu, která funguje jako větru a dešti odolná vrstva s ochrannou funkcí. Pro horskou turistiku doporučuji minimálně dvouvrstvé kalhoty, právě kvůli rychlým změnám počasí, ke kterým v horách dochází poměrně často. Opět typickou membránou používanou u většiny outdoorového vybavení je Gore-tex, nicméně můžeme narazit i na další varianty jako je Membrane extreme stretch a jiné.

Třívrstvé případně i vícevrstvé kalhoty jsou elitou, co se týče outdoorových kalhot a opět nesou populární označení – softshell, tedy materiál, který v jedné vrstvě kombinuje vlastnosti, pro které bychom normálně museli použít vrstev několik. Na povrchu kalhot je to zejména syntetika, která kalhotám dodává potřebnou oděruodolnost, zároveň zajišťuje skvělé mechanické vlastnosti a zabraňuje sněhu a vodě dostat se hlouběji do materiálu. Druhou vrstvou je samotná větruodolná a nepromokavá membrána, která udržuje třetí fleecovou vrstvu v suchu. Fleece funguje jako vrstva izolační a zároveň zajišťuje i tolik potřebný komfort. Vhodnou kombinací tří materiálů všech tří vrstev tak můžeme dostat i kalhoty, které jsou dobře prodyšné a odvádějí vlhkost od těla.

Co vlastně od kalhot chtít?

Při této otázce se musíme zaměřit především na to kam plánujeme vyrazit. Podle jejich využití, bych outdoorové kalhoty rozdělil do čtyř kategorií. Jako první kalhoty pro letní turistiku, počítáme tedy s tím, že se vyhneme sněhu i ledu. Sem bude spadat většina kalhot a nebudou mít ani žádné speciální vlastnosti. Základní ochrana proti větru, nejspíše nebudou nepromokavé, naopak budou poskytovat UV ochranu (i tento údaj se u kalhot udává) a s dost velkou pravděpodobností budou mít odepínací nohavice. Většinou se jedná o základní modely, u kterých je vyžadována zejména pohodlnost, odolnost a také aby rychle schnuly.

Do druhé kategorie bych zařadil kalhoty také pro letní turistiku, ale už s nepromokavou úpravou, takže bychom se je nemuseli vůbec bát vzít na ledovec. Takovými kalhotami je vhodné se vybavit například pro letní túry v Alpách, jsou obtaženější (tak aby nedocházelo k jejich zachytávání za mačky), většinou i se zesílenými oblastmi jako jsou zadek, kolena a kotníky. Některé mají navíc měkké polstrování rozkroku a jejich elasticita je bezkonkurenční, přeci jen při pohybu na ledovci člověk potřebuje mít jistotu a maximální pohybová rozsah. Zároveň jsou to kalhoty, které skvěle odolávají všem druhům počasí a jsou velmi odolné.

Třetí kategorií už jsou specializované kalhoty na lezení, popřípadě via ferratu. Přebírají elasticitu letních nepromokavých kalhot a doplňují ji o robustnější konstrukci, tyto kalhoty mají více zesílených segmentů, jelikož lezení po skalách představuje aktivitu, při které snáze dojde k oděru či natržení kalhot. Zároveň musejí být lehčí a dobře sedět se sedákem. Poslední čtvrtou kategorií jsou zimní turistické kalhoty, které jsou tlustší, těžší, jelikož obsahují zesílenou izolační vrstvu a celkově jsou upravené pro použití v nepříznivých zimních podmínkách. Nicméně pro zimní turistiku po České republice a Slovensku postačují letní kalhoty s nepromokavou úpravou a dobře zvolené funkční prádlo jako spodní vrstva.

Vybírat podle podmínek

Stejně jako u ostatních turistických aktivit i zde musíme vybírat podle očekávaných podmínek, které nás čekají. V případě, že nás čeká trek na Kanárských ostrovech nebo GR20 nemá smysl si brát zimní kalhoty, stejně jako do Alp nebudu brát letní zip-off kalhoty bez nepromokavé úpravy. Právě správný výběr našeho vybavená je základem pro každý pořádný výšlap, trek, túru. Dobře padnoucí kalhoty by neměly jakkoliv omezovat náš pohyb, proto při výběru doporučuji vyzkoušet si pár dřepů, výpadů, výstupů na nějakou bedničku, právě rozsah pohybu v rozkroku nás bude nejvíce limitovat. Kalhoty nesmí nikde škrtit ani táhnout, rovněž by neměly být příliš volné, jelikož vítr na horách bývá prudký a bojovat ještě s ním, nám moc pohody nepřidá. Počet kapes, vzhled, styl zapínání už jsou spíše kosmetické věci, které každý bude řešit podle své potřeby, nicméně stále platí zlaté pravidlo, že neexistuje špatné počasí, jen špatně oblečený turista a v případě kalhot to platí dvojnásob.

 

Kalhoty pro horskou turistiku máme i v našem e-shopu a na prodejně!

Další články o vybavení na horskou turistiku:

Horská turistika - boty

Boty 
(materiály)

Horská turistika - boty

Boty
(jak vybrat)

Oblečení

Horská turistika - trekingové hole

Trekingové holeMohlo by se Vám hodit


Adresa prodejny

Brechtova 27/7
638 00 Brno-sever

Jak se k nám dostanete
Zobrazit na mapě

info@actisport.cz
Otevírací doba
listopad - březen:
po–pá10.00–12.00
13.00–19.00
so09.00–12.00
 
duben - říjen:
po–čt10.00–12.00
14.00–18.00
10.00–12.00
sozavřeno
 
+420 731 431 912
+420 548 522 422