Porovnat (0)

Blog


Letní
Zimní
Turistika
Poradna

Horská turistika - oblečení


Ještě před několika lety a mými prvními zkušenostmi s vysokohorskou turistikou jsem si myslel, že takový člověk, co plánuje vylézt Mt. Blanc nebo strávit několik dnů pochodem přes horské hřebeny potřebuje hromadu termoprádla, svetr, nejlíp další svetr a pořádnou tlustou péřovku, jaké překvapení mně čekalo, když jsem se střetl s realitou a na první pohled poměrně tenkými materiály, které mi připadaly absolutně neschopné udržet člověka v teple. A pak jsem objevil ten klíč, říká se mu vrstvení a spočívá v kombinaci správných vrstev a materiálů, které dohromady tvoří kompaktní ochranný obal a člověka podrží v každé situaci. Zároveň takovéto vrstvení umožňuje kdykoliv oddělat jakoukoliv z vrstev a uzpůsobit tak své vybavení počasí a podmínkám, zároveň je většina produktů určených pro turistiku poměrně lehkých, elastických, dobře prodyšných, tak aby zajišťovali ten největší možný komfort, jaký by si mohl člověk přát. Tak se tedy pojďme podívat na to, co sebou vzít na túru do hor, tak aby nám nebyla zima ani teplo a měli jsme ten nejlepší zážitek. V tomto článku budu rozebírat pouze oblečení na trup, o kalhotách bude psát zase příště.

Dobré boty už jsme si vybrali v předchozích článcích (1. část, 2. část), tak teď je čas rozšifrovat o čem je vlastně to vrstvení. Princip spočívá ve využití několika vrstev oblečení, z nichž každá plní jinou funkci – izolační, ochranná, neprofukovací a nepromokavá, v závislosti na podmínkách tak můžeme jednotlivé vrstvy přidávat nebo sundávat a udržet tak tělo v teple, suchu a pohodě, tolik potřebné pro náročnější túry. Systém je to praktický a o mnoho lepší než klasický přístup mnoha začínajících turistů, kteří si vezmou těžkou zimní bundu, kterou poté vláčejí uvázanou kolem pasu, jelikož je jim příliš horko, a nebo naopak jejich zimní bunda není natolik dobrá aby je ochránila před chladem, případně nepromokla. Každá taková zkušenost dokáže pěkně znepříjemnit jinak nádherné zážitky, které horská turistika nabízí.

První izolační vrstva

První vrstva, kterou bychom na sebe měli vzít je funkční vrstva, která má dobré termoregulační vlastnosti, rychle schne a odvádí vlhkost od těla. V případě zimní horské nebo vysokohorské turistiky je ideální volbou triko z merino vlny, ta má výborné izolační vlastnosti a tělo udrží v teple, zatímco skvěle odvádí vlhkost od kůže do dalších vrstev. V případě letních výstupů může být dlouhé merino triko již příliš teplou záležitostí, pokud nevystupujeme do výšek, kde již panují nižší teploty. Pro takové případy jsou ideální lehká technická trika, ideální se mi jeví ty označované jako rashguard, které mají lepší mechanické vlastnosti, skvěle odvádí vodu od těla, ale celkově dokáží tělo udržet v pohodlí a suchu.

Druhá vrstva

Druhá vrstva dále pokračuje v práci, kterou vykonává již první. Dále má odvádět vlhkost od těla, zároveň udržovat příjemnou teplotu a pokud možno i chránit proti mírnému profouknutí. Jakou druhou vstvu můžeme použít řadu materiálů, například druhé technické triko, které může být volnější a hrubší než první izolační vrstva. Ideální se mi jeví technické fleecové mikiny, které jsou lehké, snadno zbalitelné a přitom odvádí skvělou práci právě při odvodu vlhkosti směrem od těla a zároveň poskytnou i základní ochranu proti profouknutí.

Třetí vrstva – softshell

Softshell je v poslední době často skloňovaný výraz, často však používaný v nesprávném kontextu. Softshellová třetí vrstva poskytuje základní ochranu před deštěm a zároveň komplexní ochranu před větrem. Právě ochrana před nepříznivými větrnými podmínkami a pokračovaní v odvodu vlhkosti od těla a stejně tak i mírná izolace jsou hlavní funkce této vrstvy. Softshell kombinuje v rámci jedné vrstvy hned několik další, většinou se jedná o tři, kde horní má voděodolnou a neprofukovou úpravu, prostřední je membrána zajišťující nepromokavost a spodní izolační vrstva, těchto vrstev může být i více a nebo také pouze dvě. V případě, že budeme volit variantu s membránou, musíme si uvědomit, že tato varianta je méně prodyšná a musíme zvážit její využití. Osobně se přikláním k použití softshellových vrstev bez nepromokavé membrány, za to daleko lépe prodyšných, nepromokavost nám totiž zajistí vrstva čtvrtá.

Čtvrtá vrstva – hardshell

Nejnáročnější na výběr je bezesporu čtvrtá vrstva, která je vrstvou vnější a plní především ochranné funkce. Bunda by vždy měla být s membránou, s tím, že velikost vodního sloupce volíme podle toho, kam plánujeme s bundou vyrazit, osobně bych doporučil 20 000mm, taková bunda již zvládne kdejaký déšť a problém nebude mít ani se sněhem či ledem na ledovci, volbu membrány ponechám na vás, ale jistotou stále zůstává Gore-tex. Zároveň je nutností, aby bunda měla dobré mechanické vlastnosti, byla flexibilní, neomezovala nás v pohybu a co nejlépe dýchala, ačkoliv to vzhledem k membráně může být problematické. Pozornost věnujte také kapuci, pokud se chystáte na ferraty nebo ledovec, budete potřebovat přilbu a ta se do ní musí vlézt! Ideální je také přítomnost kapes. Při klasické turistice budete čtvrtou vrstvu povětšinou nosit v batohu a vyndávat akorát při větším dešti, alternativou, pokud máte kvalitní třetí vrstvu (neprofukovací a s voděodolnou) může být i pláštěnka, nicméně pro horskou turistiku, několikadenní túry, via ferraty nebo ledovcové lezení budete vyžadovat bundu, která vás ochrání v každém počasí, udrží v teple a podpoří funkci ostatních vrstev, věnujte jejímu výběru patřičnou pozornost.

Princip vrstvení je založen na možnosti kdykoliv jakoukoliv vrstvu sundat a nebo obléct, je sice dražší kupovat čtyři kusy oblečení než jednu mohutnou péřovku, ale za to vám vrstvy poskytnou neocenitelnou službu a ochrání vás při každém počasí i aktivitě jakou se rozhodnete podniknout, za mě je schopnost efektivně vrstvit jednou z nejdůležitější při vysokohorské turistice nebo vícedenních túrách, kde musím počítat s proměnlivým počasím.

Správné oblečení na horskou turistiku si pohodlně vyberete i v našem e-shopu!

Další články o vybavení na horskou turistiku:

Horská turistika - boty

Boty 
(materiály)

Horská turistika - boty

Boty
(jak vybrat)

Horská turistika - kalhoty

Kalhoty

Horská turistika - trekingové hole

Trekingové holeMohlo by se Vám hodit


Adresa prodejny

Brechtova 27/7
638 00 Brno-sever

Jak se k nám dostanete
Zobrazit na mapě

info@actisport.cz
Otevírací doba
listopad - březen:
po–pá10.00–12.00
13.00–19.00
so09.00–12.00
 
duben - říjen:
po–čt10.00–12.00
14.00–18.00
10.00–12.00
sozavřeno
 
+420 731 431 912
+420 548 522 422