Porovnat (0)

Blog


Letní
Turistika
Poradna

Horská turistika - trekingové hole


Základní výbavu, tedy boty (1. část, 2. část) a oblečení i kalhoty jsme již rozebrali v uplynulých článcích, dnes tedy přejdeme k vybavení, které není až tak esenciální, ale z pohledu dlouhodobějších túr nebo náročnějších výšlapů se může hodit a ušetřit nám hromadu sil, které se budou hodit do dalších kilometrů. Každý z vás již jistě na svých cestách potkal podivíny opírající se o jakési hůlky, připomínající hole na běžky, akorát podstatně menší. Pokud je vám tento obrázek povědomý, tak za sebou máte svůj první kontakt s trekovými holemi nebo holemi na nordic walking. No jo, ale k čemu je taková věc dobrá při pěší turistice? A není to spíš akorát taková berlička pro lenochy?

Trekové hole, ačkoliv můžou vypadat jako nějaké zjednodušování našich cest, mají nezastupitelné místo ve výbavě každého vysokohorského turisty. Jsou neocenitelnou pomůckou při dlouhých táhlých výstupech, kde šetří síly pro náročnější technické pasáže na skále, kde je člověk často nemůže použít, zároveň zpříjemňují sestup, kde jejich použití šetří naše kolena. I při vícedenních túrách najdou své uplatnění, jelikož nám lépe pomohou rozložit váhu, kterou s sebou táhneme na zádech. Jako skvělé pomocníky je používají i ultratrailoví běžci, kteří s nimi snáze zdolávají kopce. Zároveň mohou působit i jako prevence proti nepříjemným zraněním pohybového aparátu u starších lidí či lidí se zdravotními problémy, právě pohybového aparátu, jelikož jejich použití výrazně snižuje námahu na něj kladenou. Zároveň umožní těmto lidem dostat se i na místa, kam by se bez nich jen stěží podívali. Použití holí zároveň zapojí více svaly horní poloviny těla, zdokonaluje rytmus chůze, zároveň chůzi zrychluje a usnadňuje dýchání. Využití mají trekingové hole celou řadu a rozhodně nejde jen o nějaké usnadňování si cesty, ale o plnohodnotnou část výbavy, pro kterou najde využití každý turista.

Hmotnost je základ, z jakých materiálů tedy vybírat?

Trekingové hole můžeme koupit ve dvou provedeních, teleskopické a pevné, které mají pevně danou délku, zatímco s teleskopy se dá manipulovat a nastavovat podle potřeb. Nicméně oba typy používají stejné materiály a hmotnost je zde klíčová. On je totiž pořádný rozdíl vláčet se s hůlkami, kde má každá jedno kilo a s hůlkami, které dohromady váží 200g. Nejlevnějším materiálem používaným u trekingových holí je hliník, který je pro turistiku nevhodný, jelikož hole jsou příliš těžké a díky měkkosti materiálu výrazně přenášejí nárazy. Tyto hole jsou vhodné jako opora při chůzi, nikoliv na túry. Druhou kategorií levnějších holí jsou hole kompozitní, ty jsou o něco lehčí než hliníkové, stále však poměrně těžké a měkké, u obou těchto materiálů je stěžejním parametrem především nízká cena. Pokud to však s horskou turistikou myslíte vážně, případně se zajímáte o ultratraily, vaší volbou by měli být lehké karbonové hole, karbon je o poznání tvrdší, daleko lépe tlumí nárazy a je více odolnějším materiálem. Můžeme narazit na celokarbonové hole i mix karbonu s nějakým z levnějších materiálů, na každé holi by mělo být uvedeno procento obsaženého karbonu, pochopitelně čím víc karbonu, tím lepší vlastnosti a vyšší cena.

Jestli vybrat teleskop nebo celé hole ponechám na vašich preferencích. Nicméně, čím více hole používáte, tím kvalitnější by měly být. Teleskopické jsou na tom kvalitativně hůře, snáze se opotřebují, přenášejí větší část nárazu, zároveň je jejich životnost podstatně kratší kvůli závitům pro nastavení délky, které mají tendence se po čase porouchat. To u celých holí nehrozí a pokud nebudete mít to štěstí, že je zlomíte, mohou vám vydržet i celý život.

Na délce záleží

Správná délka trekingové hole je trochu loterií, obecně se udává, že pokud vezmete hůlky do ruky pod botičkou a rukojeť opřete o zem, měl by váš loket být v pravém úhlu. V případě, že máte potíže s ramenním kloubem, případně vás trápí bolesti zad, tak berte hole spíše menší, naopak pokud plánujete s holemi i běhat nebojte se jít do velikosti větší, klidně i o 5-10cm. Nicméně i zde platí, že správná délka neexistuje, každému bude sedět něco jiného a nakonec závisí pouze na našich zkušenostech a preferencích, jakou délku hole zvolíme.

Výška postavy Doporučená délka holí
150 cm 100 cm
155 cm 105 cm
160 cm 110 cm
165 cm 110 cm
170 cm 115 cm
175 cm 120 cm
180 cm 120 cm
185 cm 125 cm
190 cm 130 cm
195 cm 135 cm

Kromě materiálu samotné hole, je vhodné se zaměřit i na rukojeť. Ta může být plastová u těch nejlevnějších modelů, což je pro turistiku absolutně nevhodný materiál, který v ruce klouže a při delším používání může ruku i nepříjemně rozdírat. Dále jsou používány různé pogumované úpravy, které jsou lepší variantou, nicméně taková rukojeť přidává holi podstatnou gramáž navíc a při zpocení opět klouže. Nejlehčí a nejoblíbenější variantou jsou rukojeti pěnové nebo z mletého korku. O tom, která z nich je lepší by se dalo napsat mnohé, ale dle mého, zde opět záleží na osobních preferencích. Dalším prvkem jsou rukavičky, které jsou součástí některých holí, u levnějších modelů jsou většinou přítomny poutka na zápěstí. Rozhodně se jedná o příjemný komfortní prvek, nicméně není nezbytný a u většiny modelů se dají rukavičky i oddělat.

Dalšími důležitými prvky jsou hroty, které mohou být z tvrzené oceli (levnější a těžké) nebo z karbidu či kompozitu. Určitě bych se díval po holích, které umožňují tento hrot vyměnit v případě opotřebení. K holi by měli být i botičky, které se nasazují na hrot v případě chůze po tvrdém terénu jako je asfalt, aby nedocházelo ke zbytečnému opotřebení hrotů. Některé hole mají v hlavním těle soustavu pružinek a elastomerů, které tlumí rázy přenášené do rukou. Zda jsou tyto prvky pro vás vhodné musíte posoudit sami.

Ve výběrů trekingových holí je poměrně velký zmatek a výběr toho správného kusu vyžaduje zkoušení a nachozené kilometry, pro mě je rozhodujícím faktorem váha a příjemná rukojeť. Hole by vám neměly cestu komplikovat, ale naopak usnadňovat, to je jich účelem, a proto zbytečná gramáž navíc nebo klouzající rukojeť může být hlavním důvod diskomfortu při jejich užívání. Vyzkoušejte více typů přímo na prodejně, ty správné vám budou sedět krásně do rukou, budou lehké a při chůzi o nich nebudete ani vědět.

 

Turistické hole nebo hole na nordic walking si můžete objednat i v našem e-shopu!

 

Další články o vybavení na horskou turistiku:

Horská turistika - boty

Boty 
(materiály)

Horská turistika - boty

Boty
(jak vybrat)

Oblečení

Horská turistika - kalhoty

KalhotyMohlo by se Vám hodit


Adresa prodejny

Brechtova 27/7
638 00 Brno-sever

Jak se k nám dostanete
Zobrazit na mapě

info@actisport.cz
Otevírací doba
listopad - březen:
po–pá10.00–12.00
13.00–19.00
so09.00–12.00
 
duben - říjen:
po–čt10.00–12.00
14.00–18.00
10.00–12.00
sozavřeno
 
+420 731 431 912
+420 548 522 422