Porovnat (0)

Blog


Poradna
Letní
Běh
Turistika

Jak pečovat o běžeckou a turistickou obuv


Tak jako se člověk stará o zdraví svého těla, měl by se běžec a turista starat o zdraví své obuvi. Špatná nebo žádná péče o boty vede ke snížení životnosti. Naopak pravidelné čištění nebo správné skladování může výrazně životnost prodloužit, což ocení naše nohy a bankovní konto, protože pořízení kvalitní obuvi je přeci jen větší investicí šplhající do tisícových výšin.

Skladování

Po každém použití boty rozvažte a umístěte do otevřeného suchého prostoru, aby se vyvětraly a doschly. Poté je můžete skladovat v botníku nebo krabici. Nikdy nenechávejte nevysušené boty v tašce. Extrémní teploty jim také neprospívají, proto se snažte, aby byly skladovány za pokojové teploty. Dlouhodobé vystavení nízkým teplotám způsobuje tuhnutí pěnových částí, které později zkřehnou. Velmi vysoké teploty mohou narušit lepidlo, jímž drží jednotlivé části boty pohromadě.

Čištění

Zásada číslo 1 zní: Nikdy boty neperte v pračce. Problémem není použití pracích prostředků, ale mechanická námaha v bubnu. Při nárazech velmi trpí svršek, podešev, tlumící vrstva i lepidlo, které drží botu pohromadě. Praním ztrácí odpružení a podporu. Jeden prací cyklus nemusí být problémem, ale proč to riskovat? Navíc na vyprané boty se nevztahuje záruka pro využití reklamace.

Ideální způsob čištění je teplou vodou, měkkým kartáčkem a mycím prostředkem (mýdlo, prací gel, prací prášek,…). Nejprve proudem vody omyjte bláto a špínu na svršku a podrážce, poté použijte kartáček s mycím prostředkem. Nezapomeňte na vnitřní číst boty a vložku.

Sušení

Zásada číslo 2 zní: Nikdy boty nesušte v sušičce. Podobně jako pračka je i sušička velkým nepřítelem bot kvůli vysokým teplotám. Nedávejte boty ani na topení nebo ke krbu.

Nejlépe uděláte, když necháte boty schnout na vzdušném suchém místě a vnitřek vystelete novinami. Velkým trendem jsou vysoušeče a vyhřívače, například Sidas Drywarmer Pro USB nebo Comfort Pro. Po úplném vyschnutí můžete boty vrátit zpět do botníku.

Zápach

Správné sušení by mohlo být dostačující pro ochranu před zápachem. Pokud nebudete boty sušit po každém použití, je velmi pravděpodobné, že se zde budou množit bakterie a plísně, tím pádem budou boty zapáchat více a více. K sehnání jsou deodoranty do obuvi, polštářky proti zápachu nebo jedlá soda. Vyzdvihnout můžeme polštářky proti zápachu, protože pohlcují nadměrnou vlhkost, brání růstu plísní a bakterií a odstraňují nepříjemné pachy.

Impregnace

Běžecké boty jsou ušity z velmi jemného prodyšného materiálu, tudíž žádná impregnace nepřináší pozitivní efekt. Naopak turistickou obuv je velmi vhodné impregnovat, získáte tím ještě lepší nepromokavost a prodyšnost, můžete použít například Toko Shoe Proof Care.

 

Další skvělé produkty nejen pro ochranu bot najdete u nás v kategorii Doplňky.Mohlo by se Vám hodit


Adresa prodejny

Brechtova 27/7
638 00 Brno-sever

Jak se k nám dostanete
Zobrazit na mapě

info@actisport.cz
Otevírací doba
listopad - březen:
po–pá10.00–12.00
13.00–19.00
so09.00–12.00
 
duben - říjen:
po–čt10.00–12.00
14.00–18.00
10.00–12.00
sozavřeno
 
+420 731 431 912
+420 548 522 422