Porovnat (0)

Blog


Poradna
Indoor

Jak vybrat vhodnou florbalovou obuv?


Florbal se v našich končinách setkal s vřelým přijetím a stal se jedním z nejoblíbenějších sportů hraných všude od základních škol až po haly s kapacitou několik tisíc diváků. Jeho rozmach sebou přinesl i celou řadu sportovních značek specializujících se na vybavení právě pro tento sport a dnes se podíváme na jeden ze základních pilířů florbalové výstroje – boty.

Rychlost, dynamika, ochrana, nároky jsou velké

Florbal je rychlá, dynamická hra s častými změnami směru hry, střídáním tempa běhu a nároky na boty jsou tak poměrně vysoké. Již na začátku zmíním, že vhodnou obuví pro tento sport nejsou obyčejné cvičky, kecky s pevnou bílou podrážkou, ani oblíbené futsalové sálovky. Od florbalové obuvi vyžadujeme především spolehlivost, skvělý grip, stabilizaci nohy při rychlých změnách směru a také odolnost, ačkoliv to tak nemusí na první pohled vypadat i přátelský špíl dokáže dát botám pořádně zabrat a při nerozumném výběru tak můžete po pár měsících dávat svým téměř novým halovkám sbohem.

První záležitostí, na kterou bychom se při výběru nových bot měli zaměřit je styl naší hry a naše hmotnost. Rozdílné nároky na obuv bude mít rychlostní typ hráče, který stěží váží přes 70 kilogramů a řízný bek, který do metráku nemá daleko. V prvním případě je nejlepší volbou co nejlehčí, flexibilní bota s dobrým ohybem, která odvede dobrou práci při rychlých změnách směru, intenzivním střídání sprintu s pomalejším klusem a zároveň dokáže nohu udržet stabilizovanou. Boty této kategorie často nesou označení Speed případně Dynamic.

Pro druhého hráče bychom doporučovali botu zaměřenou na stabilitu, která odvede lepší práci v ochraně pohybového aparátu, lépe redukuje sílu nárazu při běhu a celkově působí o něco příjemněji. Boty této kategorie bývají většinou těžší s vyšším dropem a kromě těžších hráčů jsou také určeny hráčům vyznávají dynamičtější či pozičnější pojetí hry před rychlostním.

Na velikosti záleží

Vybrali jsme si vhodný typ obuvi a nyní nadchází ona klíčová chvíle, najít vhodnou velikost. Jak tomu vlastně bývá u florbalu s výběrem velikosti? Brát spíše botu, která dobře sedí nebo se odhodlat pro nějakou rezervu? Z vlastní zkušenosti musím říct, že první možnost považují za tu správnější. Florbalové boty mají tendenci se rozšiřovat po několika hrách díky mechanice pohybu nohy, která bývá jiná než při klasickém běhu. Abychom se v botách cítili i po několika měsících stále dobře a stabilní, je lepší vybrat botu na nohu sedící (ne tlačící), po několika tréninzích či zápasech se o zhruba půl čísla povolí.

Z čeho můžeme vybírat?

Mizuno Thunder Blade

Modelová řada Thunder Blade patří mezi ty levnější, nabízí spolehlivost a stabilitu díky syntetickému vrstvení a technologie Mizuno Wave zase podpoří tlumení nárazů. Bota je určena reakreačním hráčům na všech postech o něco více ji ocení hráči vyznavající dynamickou hru.

 Mizuno Thunder Blade

Mizuno Wave Phantom

Populární halovky řady Wave Phantom nabízí řadu vychytávek a poskytují vynikající stabilizaci nohy díky kombinaci materiálu Mesh a zpevňujících syntetický částí boty. Hráči ocení anatomicky tvarovanou stélku, maximální tlumení, ochranu prstů Dura-Shield a stabilitu při rychlých změnách směru a rychlosti zajišťuje technologie Dynamotion Groove. Model vhodný pro rekreační i výkonnostní sportovce oceňující především pohodlí a stabilitu.

 Mizuno Wave Phantom

Mizuno Wave Stealth

Řada Wave Stealth jsou již boty, za které se nemusí stydět kdejaký profesionální hráč. Špičkový model firmy Mizuno nabízí vynikající odpich, dynamické odpružení díky podešvi AP+, ochranné prvky Dura-Shield i pohodlí. Bota je prodyšná, za což je zodpovědný materiál Airmesh. Navíc podrážka z materiálu XG Rubber dodává botě dostatečný odpich a zajišťuje i dostatečnou trvanlivost podrážky, která přežije nejednu sezónu.

 Mizuno Wave Stealth

 

Nyní máte již všechny potřebné informace pro výběr správné florbalové obuvi, kouzlo této obuvi spočívá i v její univerzálnosti, podobné vlastnosti ocení i hráči sportů s podobnými pohybovými nároky jako jsou například hráči házené.

A pokud si nejste jisti výběrem sálové obuvi, případně potřebujete poradit neváhejte nás navštívit na naší prodejně.Mohlo by se Vám hodit


Adresa prodejny

Brechtova 27/7
638 00 Brno-sever

Jak se k nám dostanete
Zobrazit na mapě

info@actisport.cz
Otevírací doba
listopad - březen:
po–pá10.00–12.00
13.00–19.00
so09.00–12.00
 
duben - říjen:
po–čt10.00–12.00
14.00–18.00
10.00–12.00
sozavřeno
 
+420 731 431 912
+420 548 522 422