Porovnat (0)

Blog


Běh
Letní

Kompresní oblečení – v čem je jeho kouzlo?


Kompresní oblečení, ať už je řeč o kalhotách, tričkách nebo podkolenkách, dobylo šatníky sportovních nadšenců napříč širokým spektrem disciplín od běhu, přes cyklistiku, crossfit, až po bojové sporty. Ale jedná se jen o masové poblouznění nebo má použití kompresního oblečení své opodstatnění a přináší benefity našemu výkonu? To vše a mnohem víc si projdeme v dnešním článku.

Hezkou postavou výhody nekončí

Když se zeptáte lidí užívající kompresní oblečení, co považují za jeho hlavní výhodu, často vám odpoví, „vypadám v tom dobře.“ Kompresní oblečení stahuje, u mužů tak nechává vyniknout svalovou hmotu u žen zase tvaruje postavu. Ale použití kompresních prvků má mnohem více efektů než jen pouhé optické zlepšení našich figur.

Hlavní funkcí kompresního prádla je zlepšení prokrvení cílových partií, pro které je daný kus vyvinut. Kompresní oblečení obepíná cílovou partii, zvyšuje v ní tlak, což vede ke zvýšení tlaku v krevních kapilárách a celkovému zlepšení prokrvení tkání. Zlepšené prokrvení by mělo napomáhat sportovnímu výkonu tím, že se do svalové tkáně dostává větší množství kyslíku a zároveň dochází ke snazšímu odplavování odpadních látek, vznikajících během svalového metabolismu, jako je všeobecně známý laktát, čímž by se měla zlepšovat naše vytrvalostní výkonnost. Kromě toho byly popsány i pozitivní vlivy na křečové žíly, celulitidu a komprese také podporuje krevní oběh u sedavých povolání, kde je krevní cirkulace, zejména v dolních končetinách, značně limitována.

Samotným sportovním výkonem jeho benefity nekončí, komprese pomáhá i v rámci regenerace, opět odplavováním odpadních produktů metabolismu a usnadněním transportu látek potřebných pro svalovou regeneraci do tkání, zároveň snižuje výskyt různých otoků, otlačenin a komprese je mimo jiné i příznivým faktorem pro správné fungování kloubů. Samotná komprese přitom není ničím novým, kompresní obvazy, ponožky a další pomůcky jsou užívány ve zdravotnictví již dlouhou dobu právě k podpoře léčby u křečových žil či hyperosmolárních otoků. Kromě zdravotních benefitů je používání kompresního prádla spojováno i s redukcí tukové tkáně v místě jejího užití, samozřejmě samotné nošení kompresního oblečení vám žádná kila neubere, sport tak nadále zůstává klíčovým faktorem.

Přeplněný trh a jak se v něm zorientovat

V současné době je trh se sportovním oblečením zahlcen kompresními výrobky a zorientovat se mezi nimi není vůbec jednoduché, máme tu sportovní trička s dlouhým i krátkým rukávem, kalhoty, ¾ kalhoty, kraťasy, podkolenky, návleky na ruce i nohy, ponožky a dost možná ještě řadu dalších produktů, nicméně podle čeho si vybírat kvalitní kompresní oblečení?

Základem u výběru sportovního oblečení, a u toho kompresního to platí dvakrát, je si vybrané kousky vyzkoušet. Opravdu se může stát, že i sebelepší střih vám nemusí padnout a místo příjemné komprese nastane zaškrcení tkáně, což samozřejmě vede k opaku, tedy zhoršenému průtoku krve a veškeré pozitivní prvky komprese zmizí a co víc, můžete si přivodit i nějaké nepříjemné zdravotní potíže. Důležité je ověřit si, zda vás samotné oblečení neomezuje při pohybu, při zkoušení tedy dbejte na provedení širokého spektra pohybů, které ověří, jak vám daný kus oblečení padne. Kompresní oblečení by mělo dostatečně obepínat a stahovat (ne tlačit nebo škrtit!), místa, na která se zaměřte jsou lýtka, stehna, ramena a prsa. Zároveň nesmí být oblečení volné, v tom případě vám vaše drahé kompresní triko fungovat nebude.

Dalším prvkem, na který byste se měli zaměřit je samotné provedení, zejména švy a lemy, ty nesmí trčet, párat se a jakkoliv znepříjemňovat pocit při nošení tohoto druhu oblečení. Kompresní oblečení je dražší než klasické elastické kusy, což je zapříčiněno náročnější výrobou, kde kompresní zóny musí být přesně umístěny a poté také testovány. Doporučuji tak na něm příliš nešetřit, pořádně vyzkoušet a až poté kupovat. Další prvek, který musíme brát v potaz při jeho výběru je samotný materiál, ze kterého je toto oblečení vyrobeno. Materiál by tak kromě dostatečné komprese měl zajišťovat i spolehlivou termoregulaci, odvádění vlhkosti od těla a v některých případech i další speciální úpravy jako nepromokavost či UV ochranu.

Z vlastní zkušenosti a s klidným svědomím mohu doporučit modely značky Craft, zejména jejich kompresní kalhoty a šortky, pohodlné, perfektně zpracované a co se kompresních prvků týče kvalitní výrobky. V případě kompresních podkolenek doporučím výrobky firmy Mizuno, které nepatří mezi ty úplně nejdražší, ale rozhodně jsou jedny z nejkvalitnějších. Ať už se tedy rozhodnete pro výrobek jakékoliv firmy, dbejte na dostatečné otestování produktu, nesmí škrtit či moc stahovat, jeho nošení by mělo být příjemné a pohodlné. A pokud máte další otázky neváhejte nás navštívit v naší prodejně, s výběrem vám rádi pomůžeme.

Kompresní ponožky a funkční oblečení naleznete i v našem e-shopu!Mohlo by se Vám hodit


Adresa prodejny

Brechtova 27/7
638 00 Brno-sever

Jak se k nám dostanete
Zobrazit na mapě

info@actisport.cz
Otevírací doba
listopad - březen:
po–pá10.00–12.00
13.00–19.00
so09.00–12.00
 
duben - říjen:
po–čt10.00–12.00
14.00–18.00
10.00–12.00
sozavřeno
 
+420 731 431 912
+420 548 522 422