Porovnat (0)

Blog


Zimní
Technologie

No Wax - šupiny na běžkách nebo ne?


Stejně jako každá jiná komunita i ta běžkařská se v nejdůležitějších otázkách neshodne na jednoznačném názoru a ve výsledku záleží pouze na perspektivě jedince. Nicméně málokterá inovace a technologie dokázala semknout tvrdé jádro natolik jako šupiny na běžkách neboli no wax systém. Tedy systém, který umožňuje jezdit na lyžích i bez mazaní a díky šupinkám na skluznici poskytuje stabilnější a pevnější odraz. Hned v úvodu článku upozorním, že žádný čistý no wax neexistuje. I šupinové běžky potřebuji základní skluznicový vosk, to co odpadá je mazání na různé teploty, typy sněhu, náročné přemazávání nebo domazávání. Nicméně u ostřílených lyžařů si no wax vysloužily i kritiku, a to zejména za zpomalování jízdy při sjezdu a během svého uvedení na trh se tak stal trnem v oku mnoha zkušeným běžkařům. Nicméně jaká je současnost a jaké jsou perspektivy ohledně šupin na běžkách? Pojďme se na to podívat.

Proč jsou vlastně v očích zkušenějších běžkařů vnímány šupiny jako něco méně cenného a obecně odmítány? Nejde pouze o samotné jízdní vlastnosti, ale také o podvědomý pocit, že si ulehčujete a získáváte tak nefér výhodu nad ostatními. Běžkař s hladkým párem se tak cítí trochu znevýhodněn proti šupinám při záběru do kopce. Další věc je mazání, šupiny nevyžadují takovou péči jako hladké skluznice, ostatně to je jejich hlavní devízou. Z čehož při jejich uvedení na trh stávaly vlasy hrůzou všem servisům běžek, jelikož podstatná část příjmů by prostě vyschla. No dejte si jedno a druhé dohromady a negativní reklama je na světě.

 

Pro koho jsou šupiny vhodné?

Šupiny však nenabízí jen nějakou berličku pro mazáním nepolíbené, jedná se o komplexní technologický systém, který je určený jak začátečníkům, tak i pokročilým lyžařům. Začátečník ocení stabilitu a jistotu odrazu na sportovním náčiním se kterým se možná doposud ještě nesetkal a pokročilý lyžař univerzálnost jejich použití a neopakovatelný pocit jistoty při každém odrazu, šupiny vám dovolí ledacos, je to jako mít namazané na jistotu neustále, výměnou za to možná ztratíte něco ze své rychlosti, za každou výhodu se zkrátka musí nějak zaplatit. Jediným terénem, kde šupiny ztrácejí jsou silně zledovatělé stopy, kde se nemají kam zabořit a připravit tak žádnou trakci.

Navíc i technologie se za dobu existence prvním protiskluzových systémů značně posunula. První byly protiskluzové pásy, původně navržené pro skialpy, ale v osmdesátých a devadesátých letech se dostaly i na běžky. Poté přišly první manipulace s povrchem samotné skluznice – pilovité zářezy tažené po celé šířce lyže. Tyto lyže byly často základním a tím nejlevnějším modelem v řadě, jelikož úprava těchto skluznic byla poměrně levnou záležitostí, ale technologicky nenáročnou, nicméně stále panovalo pravidlo, že drahá skluznice je technologicky na výši a kazit ji frézováním je zločin proti běžkařskému bohu.

Ostatně dodnes platí, že většina šupinkových lyží je určena začátečníkům nebo lyžařům se špatnou technikou nebo těm kteří neumí mazat, a právě toto stigma, že patří pouze do rukou těm, co na běžkách neumí si nesou šupiny dodnes. Nicméně doba se změnila a špičkové sportovní a výkonnostní modely vybavené šupinami jsou již realitou. Technologický pokrok v konstrukci jader skluznic, nové materiály a také testování optimálního tvaru, seskládání a vyvýšení šupin minimalizuje rozdíly mezi dobře namazanými hladkými běžkami a těmito sportovními šupinovými modely. Nejvíce tyto lyže září v podmínkách, kde je třeba univerzálnost, tedy při změnách počasí, případně ve sněhu při teplotě okolo nuly, kdy na trati nenajdete dvě místa s podobnými vlastnostmi stopy.

Pojďme si tedy shrnout hlavní výhody šupin, přičemž nebudu zmiňovat tu základní – přívětivost pro začátečníky. To nebyla ani motivace tohoto článku, tou je odstranit jistou démonickou nálepku toho, že šupiny jsou pouze pro špatné běžce na lyžích. Opravdu tomu tak není, šupiny šetří čas, peníze a nervy všech běžkařů bez rozdílu zkušeností, a přitom zachovávají komfort bez kompromisů, dnešní technologie dovolují krásnou plynulou rychlou jízdu podobnou dobře namazaným hladkým lyžím. Až na to, že nároky na mazání jsou u šupin minimální, odpadá tak přimazávání nebo přemazávání během jízdy, a to je určitě obrovské plus. Další výhodou je univerzálnost jejich použití, ať už v čerstvém prašanu, na který je velmi obtížné namazat, nebo při přejezdech ze sněhu vystavenému slunci na ten ve stínu a obecně ve všech obtížných podmínkách na které je těžké, možná pro normálního smrtelníka až nemožné namazat.

 

Úplně bez mazání to nejde!

Ačkoliv jsou více popsané příklady pravdivé, pokud chcete z lyží vytáhnout maximum je opravdu nutné i tyto „no wax“ lyže namazat běžným skluzovým voskem. Nicméně hlavní devízou je univerzálnost tohoto mazání. Stačí namazat v pohodlí domova a poté už jen jedete, žádné přemazávání, žádný stoupací vosk nebo alchymie s různými vosky pro různé stupně, všechno jde udělat jednodušeji a časově efektivněji. Člověk by mohl namítat, že hlavní tahák těchto lyží je teda vlastně lží. Nu, částečně by tomu tak mohlo být, nicméně na šupinách jde jezdit i bez mazání, ale byla by to chyba zkracující životnost a také pohodlí z jízdy. Neodpadá také čištění skluznice po výjezdu.

Ať už se nám to líbí nebo ne, šupiny jsou mezi námi a pravděpodobně s jejich dalším a dalším pronikáním, nyní v podobě microcontact technologie do vrcholového sportu ani nevymizí. Doufám, že vám tento článek nabídl novou perspektivu na univerzálnost jejich použití, která je pro běžného hobbíka neocenitelná, ale své kouzlo má i pro sportovnějšího běžkaře. Démonizovat šupinové skluznice jen proto, že dokážou přinést větší komfort začátečníkům a usnadnit mazací alchymii je zcestné. Jsou podmínky kde selžou všechny lyže a všechna mazání, ale se šupinami máte větší šanci, že to nebudou zrovna ty podmínky, do kterých se chystáte příští víkend.

 

Běžky se šupinami a mohérovými pásy najdete i v našem e-shopu!Mohlo by se Vám hodit


Adresa prodejny

Brechtova 27/7
638 00 Brno-sever

Jak se k nám dostanete
Zobrazit na mapě

info@actisport.cz
Otevírací doba
listopad - březen:
po–pá10.00–12.00
13.00–19.00
so09.00–12.00
 
duben - říjen:
po–čt10.00–12.00
14.00–18.00
10.00–12.00
sozavřeno
 
+420 731 431 912
+420 548 522 422