Porovnat (0)

Blog


Běh
Letní

OCR – co s sebou na závod?


Co znamená zkratka OCR už víme z předchozího článku "OCR – dřina skrytá za nevinnou zkratku" a tak jsme se rozhodli zaregistrovat se na náš vytipovaný OCR závod. Začali jsme polykat kilometry v terénu a pravděpodobně zařadily i nějaký ten silový trénink, přece jen ty angličáky se sami neudělají a ani běžecká forma na maraton nás přes ručkování nedostane. A právě nyní nastává otázka, co si vlastně na takový typ závodu obléct a obout? Značná rozmanitost těchto závodů může znamenat menší problém, a právě na toto téma se dnes podíváme abychom nakonec nebyli zaskočeni a mohli si závodu užít na plno.

Kvalitní boty jsou základ

Jak tomu, tak u běžecké výbavy bývá na mušku se jako první dostávají naše boty. Nejinak tomu bude u OCR, kde správnou volbu obuvi považuji za stěžejní, a ještě důležitější než u silničního běhu. Na trati překážkových závodů nás čeká ledacos, prudké kopce, lesy, nezpevněné cesty, bláto, brodění se potoky a někdy také silnice, zámková dlažba a celá další řada povrchů. Jak jste již určitě postřehli, právě kvůli běhu v krajině je zcela nevhodné brát si na OCR závody boty určené na silnici, nedej bože sálovky a podobné typy obuvi.

Ideální volbou tak zůstává trailová obuv (pánská, dámská), ale i zde je potřeba vybírat, ne každá bota bude pro tento typ závodů vhodná. Vlastnosti, které hledáme jsou především výborný grip, co nejnižší hmotnost, odolný svršek, nenasákavost materiálu a také odvod vody z boty ven, jelikož tomu, aby se voda dostala dovnitř tady nezabráníme, jedinou možností, jak zabránit tomu abychom měli při běhu v botě rybník je volba takové boty, která dokáže vodu z boty odvést ven.

Ideální volbou se tak stávají boty značek Inov-8 a Salomon, které splňují výše zmíněné požadavky více než dobře. Z osobních zkušeností mohu doporučit především modely Inov-8 X-Talon Classic a Inov-8 Terraclaw 250, v případě značky Salomon především jejich řadu Speedcross. Boty Inov-8 shledávám pro závody OCR o něco málo vhodnější díky obecně nižšímu dropu, většímu pohodlí a menší hmotnosti boty, z mých zkušeností mi zase boty Salomon přijdou odolnější vůči opotřebování. Rozhodně se však vyhněte testování nových bot přímo na závodě, OCR jsou závody náročné, co se skladby terénu týká a botám, které na ně obujete, byste měli stoprocentně věřit, není nic horšího, než když vám technika zkazí požitek ze závodu. Proto na závody berte pouze ověřené vybavení, ve které máte důvěru a to se netýká pouze bot, ale i oblečení či různých iontových nápojů, energetických gelů a podobně.

 

 

Funkční a pohodlné oblečení

V případě oblečení doporučím jakákoliv funkční trika, kraťasy, legíny, zkrátka věci, které odvádějí vlhkost od těla, udržují vás v teple, nenasáknou vodou (bavlnění oblečení opravdu není dobrá volba). Vhodnější je spíše upnuté oblečení, volná trika se snadno zaháknou za ostnatý drát a svému oblíbenému kousku pak můžete dát sbohem. Důležité je abyste se cítili pohodlně a oblečení vám zbytečně nepřidávalo další váhu, kterou sebou musíte vláčet. V případě letních závodů bohatě postačí tričko s krátkým rukávem a kraťasy, případně můžete s klidným svědomím běžet i bez trička, žádná omezení se zde nekladou. Trošku komplikovanější situace nastává při závodech ve studenějších měsících, zde volím funkční trika s dlouhým rukávem, občas doplněná o volnější triko s rukávem krátkým a podle pocitu buď kraťasy, legíny nebo kombinaci obojího. Opět platí to stejné, oblečení vám musí být pohodlné, nesmí nasáknout vodou a přidávat vám tím další 5 kilo navíc a mělo by vám poskytnout dostatečnou termoizolaci. Dále pro zimní závody přibaluji běžeckou bundu (například Salomon Bonatti WP) případně mikinu, ne vždy si ji na sebe beru, ale je lepší ji mít než ji poté postrádat. Samozřejmostí pro zimní závody jsou rukavice a alespoň nějaká pokrývka hlavy, jestli čepice, šátek nebo čelenka nechávám čistě na vašich preferencích.

Pro mě již neodmyslitelným pomocníkem v závodech jsou kompresní podkolenky, podporují rozvod krve do periferních tkání, čímž pomáhají částečně snižovat riziko křečí, které je například po koupeli ve studeném rybníku značně vysoké. Dále chrání holeně před oděrkami a dalšími šrámy, kterých byly mé holeně po závodech plné. Poslední vychytávkou zejména pro delší a zimní závody je běžecký batoh s hydrovakem. Přijde vhod jako úložný prostor pro tekutiny, energetické gely, tyčinky, magnesium či již zmiňovanou větrovku.

 

 

Důležité je mít na paměti, že každý má odlišné preference, ale pár základních pouček platí pro všechny. Oblečení které nasákne vodou, boty, které na blátivém kopci kloužou, to všechno jsou, které můžou závod pořádně znechutit a v těch horších případech i ukončit. Přemýšlejte tak co si na závod vezmete, své výbavě byste měli věřit, mít ji odzkoušenou, potom vás už nic jen tak nepřekvapí.

 

Přijďte si vyzkoušet oblečení i boty na naší prodejnu nebo si vyberte a objednávejte online v e-shopu.  Mohlo by se Vám hodit


Adresa prodejny

Brechtova 27/7
638 00 Brno-sever

Jak se k nám dostanete
Zobrazit na mapě

info@actisport.cz
Otevírací doba
listopad - březen:
po–pá10.00–12.00
13.00–19.00
so09.00–12.00
 
duben - říjen:
po–čt10.00–12.00
14.00–18.00
10.00–12.00
sozavřeno
 
+420 731 431 912
+420 548 522 422