Porovnat (0)

Blog


Běh
Letní

OCR – dřina skrytá za nevinnou zkratku


Běh se v poslední době těší velkému zájmu široké veřejnosti, běhá se opravdu všude a při vašem výběhu není problém narazit na ty nejmenší i skutečné běžecké pamětníky. Disciplínou, která se za poslední desetiletí dostala do popředí běžeckých závodů, co se počtu účastníků týče, jsou závody OCR (Obstacle Course Race), v češtině terénní překážkové závody, a právě o nich dnes bude řeč. Jedná se o velice atraktivní kombinaci vytrvalostního trailového běhu a překážek, které si dávají za úkol prověřit sílu, vytrvalost, stabilitu a především vůli závodníků.

Jako inspirace pro OCR závody posloužily překážkové dráhy často užívány k armádnímu či policejnímu výcviku doplněné o běžeckou část. Asi nikoho tak nepřekvapí, že nápad na uspořádání prvního OCR závodu vzešel právě z mysli bývalého vojáka – je jím Billy Wilson, který v roce 1987 uspořádal první veřejný závod pod názvem Tough Guy. Trvalo ještě mnoho let, než se OCR dostalo větší pozornosti, o to se především zasloužily série Spartan Race a Tough Mudder, založené v roce 2010 a Warrior Dash, který vznikl o rok později.

Stačí si vybrat...

V našich končinách dlouho dominoval Spartan Race, který se rozrostl v masový podnik s tisíci závodníky na mnoha místech České i Slovenské republiky, Polska nebo Maďarska. V posledních několika letech mu narostla i schopná konkurence, kterou představují série Gladiator Race, Predator Race či trochu netradiční Army Run.

Jak již bylo nastíněno na začátku, závod se skládá z běžecké části, jejichž délka se různí podle typu závodu a rozmanitých překážek, které jsou poskládány na trati tak, aby co nejvíce prověřili fyzickou připravenost a odhodlanost závodníku. Mezi nejtypičtější překážky patří ručkování na mnoho způsobů (hrazdy, kruhy, twister, provazy), přenášení břemen (pytle s pískem, kýble se štěrkem, klády), různé balanční překážky, ostnatý drát, plavání, překonávání stěn, šplh na laně, paměťové testy a celá řada dalších. Specifikem většiny OCR závodů jsou tresty za nesplnění jednotlivých překážek, většinou se jedná o ne příliš populárních 30 burpees (v češtině angličáků), kterých si může závodník připsat i několik stovek během jednoho závodu.

Většina sérií má několik typů tratí lišících se délkou a také počtem překážek, ty nejkratší měří kolem pěti kilometrů, závody o střední délce bývají zhruba dvojnásobné a ty nejdelší mohou klidně mít i 20 kilometrů. Specialitou jsou závody ze série Spartan Race s označením Ultra Beast o minimální délce 42 kilometrů. Rovněž počet překážek roste s délkou závodu, zatímco pro nejkratší tratě jako jsou Spartan Race Sprint nebo Predator Race Drill je počet překážek stanoven na něco málo přes 20, u nejdelších klasických tratí SR Beast a PR Masakr se dostáváme již na počet překážek přesahující 30 kousků.

 

 

Ačkoliv to může vypadat, že se jedná o náročné závody určené pro ostřílené běžce, opak je pravdou. OCR závodů se může zúčastnit téměř každý, ve výsledku nezáleží na tom, v jakém čase se dostanete do cíle, tyto závody jsou koncipovány jako výzva, která vás prověří po všech stránkách a už tak jeho samotné dokončení je dostatečnou satisfakcí za vynaložené úsilí. OCR je o překonávání svých limitů, posouvání se na místa, o kterých jsme si nemysleli, že je jich možné dosáhnout a v neposlední řadě o komunitě lidí, kteří se podporují a pomáhají si na trati i mimo ni.

„A co když si nemyslím že to zvládnu?“

Toho bych se opravdu nebál, nejkratší závody se dají absolvovat poměrně v klidu, pokud je člověk zvyklý alespoň na nějakou minimální sportovní zátěž. A v případě, že si opravdu nevěříte existují ještě závody Predator Run, popřípadě Gladiator Run, které jsou tou nejkratší variantou s opravdu jednoduchou obtížností překážek a fungují jako takové vstupní a seznamovací OCR závody. Navíc za nesplnění překážky se většinou nedělají oblíbené angličáky, ale většinou následuje pouze trestné kolo.

Dalším faktorem, který by mohl mnoho potenciálních účastníků odradit je cena závodů, především ty největší série mají ceník nastavený na poměrně vysoké částky, ale i to jde poměrně snadno obejít. Tou první možností je registrace na závod v dostatečném předstihu, která dokáže srazit cenu klidně i o 50 %, rovněž registrace v rámci týmu vám ušetří nějaké další peníze. Druhou možností je zúčastnit se OCR závodů jako dobrovolník starající se o bezproblémový průběh závodu, finanční odměnu za to sice nedostanete, ale startovné na jeden závod v dané sérii ano. Navíc můžete nasát atmosféru OCR a poznat tyto závody i z druhé strany.Spartan Race

Rozmach OCR v našich končinách je skutečně pozoruhodný a v rámci celého roku prakticky není víkend, kdy by se nedalo někde závodit. Vedle největších akcí typu Spartan Race existují desítky menších závodů, často velmi originálních a osobitých a pokud nejste fanouškem masových závodů, určitě oceníte pohodu panující na závodech typu Překážkáč, Bedřichovský Bastard, Geroy, Urban Challenge a mnohých dalších. A pokud vás omrzely tradiční OCR závody, tak také nemusíte zoufat, můžete zkusit skutečnou výzvu v podobě Ultrabeastu nebo jeden ze zimních či nočních závodů, které se v rámci našich sérií objevují čím dál častěji. Specialitou je potom MajDay, který je koncipován jako závod dvojic a jedná se o neopakovatelný zážitek.

Tak na co ještě čekat? Nabídka je obrovská, výzva je to ještě větší a radost po dokončení závodu nejde ani slovy popsat. OCR jsou specifické závody, které si získaly masy lidí a to z dobrého důvodu, byla by škoda se o takové zážitky připravit.

 

V našem obchodě naleznete pánskou i dámskou obuv vhodnou pro terénní překážkové běhy v kategorii trailová obuv.

 

Jak se na závody obléct, co si obout a co si vzít s sebou si přečtěte ve článku "OCR – co s sebou na závod"!Mohlo by se Vám hodit


Adresa prodejny

Brechtova 27/7
638 00 Brno-sever

Jak se k nám dostanete
Zobrazit na mapě

info@actisport.cz
Otevírací doba
listopad - březen:
po–pá10.00–12.00
13.00–19.00
so09.00–12.00
 
duben - říjen:
po–čt10.00–12.00
14.00–18.00
10.00–12.00
sozavřeno
 
+420 731 431 912
+420 548 522 422