Porovnat (0)

Blog


Letní
Poradna
Běh

Pronace chodidel


Mnoho běžců si myslí, že pronace je negativní pojem. My se Vás pokusíme vyvést z omylu, protože pronace chodidel je velmi žádoucí jev při došlapu. Musíme si ale dát velký pozor, aby pronace nebyla velká nebo naopak malá. Při špatném došlapu chodidla se neoptimálně rozloží síly. Špatný došlap má obrovský vliv na svaly a šlachy chodidla, kotníku, holeně, lýtka a dokonce i kolena. To může vést k bolestem ve všech jmenovaných oblastech.

Správná pronace

Chodidlo by mělo při chůzi nebo běhu dopadat přes vnější stranu paty dovnitř, chodidlo se roluje o 5% („pronuje“), střed chodidla dopadá na zem rovnoměrně. Při odrazu se nejprve zvedá pata, odraz probíhá ze špičky. Tak dochází ke správnému rozložení váhy celého těla při dopadu i odrazu, pohyb je zcela přirozený a zabraňuje rozvinutí svalových dysbalancí.

Pro takové běžce jsou ideální stabilní boty s normální nebo velmi mírnou kontrolou pronace.

Nadměrná pronace

Začátek dopadu probíhá stejně, nejprve dopadá vnější pata. Dále rotuje chodidlo, ale v tomto případě příliš, o více než 5%. Chodidlo dopadá přes vnitřní stranu. Sílu, která má být absorbována celým chodidlem, přebírá palec. Běžec se také odráží z palce. Veškerou práci přebírá vnitřní část chodidla a nohy. Postupem času se výrazně kroutí chodidlo, holeň i koleno, to může vést k bolestem, natažení vnitřní kotníkových vazů, špatné technice běhu a ovlivnění dalších svalů celého těla.

Tito běžci mají většinou tzv. plochou nohu. Měly by nosit boty s vyztužením a kontrolou pronace, označují se jako pronační/s podporou, jsou to například Mizuno Wave Inspire 14  nebo New Balance 1260v5.

Nedostatečná pronace

Nedostatečná pronace se označuje jako supinace. Fáze došlapu je stejná jako u předchozích případů. Probíhá přes vnější patu, dochází k rolování chodidla, které ale není dostatečné, o méně než 4%. Dopad je soustředěn na vnější stranu chodidla. Odraz probíhá z místa dopadu (vnější chodidlo). Práci tak přebírá vnější plocha chodidla. Dochází k malému odrazu a nedostatečnému tlumení. To může vést ke zdravotním problémům v oblasti chodidla, kotníku, lýtka, kolene, ….

Běžci se supinací mají většinou vysokou klenbu chodidel. Jsou pro ně vhodné boty s velkou podporou tlumení, které usnadní pronaci. Tato obuv se značí jako neutrální/supinační, to jsou například Salomon Sense Ride 2 nebo Mizuno Wave Ultima 9.

Jakou máme pronaci?

Nejlepší způsob na ověření pronace je vyhledat odborné pracoviště s technologickým vybavením sloužícím těmto účelům. Může to být lékař nebo specializovaný sportovní obchod. V Actisportu máme potřebné vybavení i školený personál k určení typu chodidla, přijďte, rádi Vám chodidlo změříme.

Pronaci si můžeme změřit i sami. Výsledky ale nemusí být 100% spolehlivé. Proto vyhledejte raději odborníka, pokud si na to netroufáte. Nejjednodušší metodou je zjistit, jaký máte typ chodidla. Rozeznáváme 3 typy lišící se výškou klenby:

  • chodidlo s normální klenbou,
  • chodidlo s nízkou klenbou – nadměrná pronace,
  • chodidlo s vysokou klenbou - supinace.

Mokrý test

K určení typu chodidla se provádí tzv. mokrý test. Namočte chodidlo jedné nohy do vody a šlápněte na rub balicího papíru. Podle toho, jaký zanechá chodidlo otisk, se určí typ chodidla. K tomu vám pomůže následující obrázek.

Typ klenby

Kontrola starších běžeckých bot

Další způsob k určení typu chodidla a tím míry pronace je kontrola starších běžeckých bot. Stačí se podívat, v které vnitřní části jsou boty nejvíce obnošeny. Pokud je obnošení největší na vnitřní straně, bude se pravděpodobně jednat o nadměrnou pronaci a chodidlo s nízkou klenbou. Jestliže bude nejvíce obnošena vnější část, pak se jedná o supinaci a chodidlo s vysokou klenbou. Pokud bude bota ošoupaná rovnoměrně nebo více směrem do středu, tak je pronace dobrá a typ chodidla s normální klenbou.

Pohled do zrcadla

Posledním a nejjednodušším testem může být prostý pohled do zrcadla na nohy ve stoji spatném. Pokud máte nohy do O, máte větší predispozici k nedostatečné pronaci. Jestliže máte nohy do X, pak můžete trpět nadměrnou pronací.Mohlo by se Vám hodit


Adresa prodejny

Brechtova 27/7
638 00 Brno-sever

Jak se k nám dostanete
Zobrazit na mapě

info@actisport.cz
Otevírací doba
listopad - březen:
po–pá10.00–12.00
13.00–19.00
so09.00–12.00
 
duben - říjen:
po–čt10.00–12.00
14.00–18.00
10.00–12.00
sozavřeno
 
+420 731 431 912
+420 548 522 422