Porovnat (0)

Blog


Běh
Letní
Poradna

Regenerace


Běháte rádi? Předejděte tomu, abyste si tento koníček znechutili a pojďte si s námi společně přiblížit důležitý pojem – regenerace.  To, že si jdete za svým cílem a chcete se neustále zlepšovat je parádní, ale otázkou zůstává také to, za jakou cenu. Proto, aby nedošlo k jakémukoliv zranění vašeho těla je důležité dodržovat nejen dobrou stravu, ale i regeneraci.

Co tento pojem znamená?

V průběhu regenerace se vaše tělo snaží načerpat nové síly a také mezitím opravuje poškozené tkáně. Regeneraci lze rozdělit na aktivní a pasivní.

  • Aktivní regenerací je myšlena tělesná aktivita, která by vaše tělo měla dovést k postupnému zotavení. Jinak řečeno je to fyzická aktivita, kterou vykonává v nízké tepové frekvenci a tím odbouráte odpadní látky ze svalů. Příkladem může být strečink, procházka, vyklusání či třeba plavání, jóga nebo pilates
  • Každý z nás provádí minimálně jednu z pasivních regenerací a to spánek. Mezi další druhy této regenerace se řadí masáže, sauna či třeba koupele. Pasivní regenerace odstraňuje únavu a zajišťuje tělu relaxaci. 

S regenerací souvisí tyto zásady

Strečink

Před tím, než se vydáte běžet je důležité se protáhnout. Vyhnete se tak nepříjemným bolestem a druhý den vstanete mnohem snadněji z postele (k protažení si vystačíte s krouživými pohyby, poskoky..).

Komprese

Ještě jste nepodlehli návlekům a podkolenkám? Tak čtěte dále. Nejen, že se mohou stát dobrým doplňkem, ale hlavně vám zajistí rychlejší oběh krve a lymfy v končetinách. Zamezíte tak bolestem svalů a otravným otokům.

Odpovídající strava

Jedním z důležitých faktorů je bezpodmínečně strava. Samozřejmě, pokud je sport jen vašim koníčkem, stačí myslet na základní zásady, které je dobré umět dodržet.

  • Nesportovat úplně na lačno
  • Nesportovat s plným břichem
  • Vyhněte se tukům po běhání či jiném výkonu
  • Přírodní cukry před i po tréninku (banán)

Dostatek vody

Před během/sportem je důležité myslet na to, že byste měli tělu doplnit nějaké ty tekutiny. Energy drinky a další podobné vynechte, stačí vám voda či třeba čaj. Těsně před sportováním se pít už nedoporučuje.

Podobné je to i po tréninku. I tady se doporučuje sáhnout po vodě, čaji či třeba ionťáku. Pokud vás chytne chuť na točené pivo, zkuste tomuto pocitu nepodlehnout. Alkohol totiž regeneraci vašeho těla akorát přitíží a zpomalí tak celý proces.

Odpočinek

Určitě to neslyšíte poprvé a pravděpodobně to není ani naposledy, ale dostatek spánku je pro vaše tělo opravdu důležitý. Pár hodin spánku skutečně nestačí. Ideální je spát 6 - 8 hodin denně.

Regeneraci dále ovlivňují negativní činitelé, mezi které se řadí alkohol, návykové látky či třeba špatný životní styl. V tomto procesu je také dobré mít pozitivní přístup k životu.

 

TIP: Dopřejte odpočinek také svým chodidlům a objednejte si u nás relaxační obuv Salomon RX Slide nebo RX MOCMohlo by se Vám hodit


Adresa prodejny

Brechtova 27/7
638 00 Brno-sever

Jak se k nám dostanete
Zobrazit na mapě

info@actisport.cz
Otevírací doba
listopad - březen:
po–pá10.00–12.00
13.00–19.00
so09.00–12.00
 
duben - říjen:
po–čt10.00–12.00
14.00–18.00
10.00–12.00
sozavřeno
 
+420 731 431 912
+420 548 522 422