Porovnat (0)

O značce Elan

Příběh firmy Elan začal během 2. světové války, když dvanáct řemeslníků a inženýrů vyrobilo pro partizánské oddíly několik set párů lehkých a odolných dřevěných lyží. Oficiálně firmu Elan založil v roce 1945 Rudi Finžgar, vizionářský a smělý skokan na lyžích, který v roce 1941 skočil světový rekord (95 metrů). Začátek firmy byl více než slibný a již po několika letech exportovala firma Elan své produkty do USA a vyráběla 800 párů lyží ročně.

V padesátých a šedesátých letech došlo k výraznému rozšíření produktové řady značky Elan – kromě lyží firma Elan vyráběla lodě, kajaky, tenisové a badmintonové rakety, vybavení na stolní tenis, cepíny, vybavení pro horskou službu, závodní a rekreační saně a vodní lyže. V roce 1963 založila firma Elan Institut pro inovace, díky kterému již o dva roky později získala první patent.

V následující dekádě začala značka Elan skutečně zářit a to díky švédskému zázračnému dítěti a lyžařské legendě Ingemaru Stenmarkovi. Ingemar, který dodnes drží rekord v počtu vítězství ve Světovém poháru (přesně řečeno 86), tohoto fantastického rekordu dosáhl na lyžích Elan, na kterých lyžoval od prvního až po svůj poslední závod.

V devadesátých letech přidává Elan k dlouhému seznamu inovací další položku a způsobí tak velký poprask: představuje vytvarované carvingové lyže, pravděpodobně nejdůležitější novinku moderního lyžařského průmyslu. Skutečná revoluce. Mezi produkty značky Elan přibývají i snowboardy, se spoustou inovací a s nejlehčími a nejširšími modely na trhu. A protože každá inovace vytváří potřebu nové inovace, v následujících letech Elan přichází s několika novými řešeními, od systému Fusion – prvního integrovaného systému vázání, přes technologii WaveFlex – nejlepší kombinaci vyšší pružnosti a torzní tuhosti, až po nejnovější technologii Amphibio, která se vyznačuje nesrovnatelnou kombinací profilů rocker a camber u vnější a vnitřní lyže.

 

Technologie sjezdových lyží Elan

 

PROFIL AMPHIBIO

PROFIL AMPHIBIO

Amphibio je jednou z patentovaných technologií firmy Elan. Jde o kombinaci klasického profilu lyže (Camber) a profilu Rocker, což je přizdvižení špičky (patky) lyží. Na vnitřní hraně použil Elan Camber pro výborné držení lyže a na vnější hraně je profil Rocker pro snadný nástup do oblouku. Tato konstrukce vychází ze skutečnosti, že vnitřní lyže opisuje kratší oblouk, než vnější.

 

PROFIL CONVENTIONAL

PROFIL CONVENTIONAL

Conventional je profil, který umožňuje kontakt po celé délce hrany lyže. Výsledkem je výborná stabilita a přilnavost lyží.

 

PROFIL PARABOLICKÝ ROCKER

PROFIL PARABOLICKY ROCKER

Kratší kontaktní hrana lyže je tajemstvím parabolického rockeru. S tímto profilem lze zatáčet snadněji v jakémkoliv terénu. V přední části lyže je použit stabilizátor pro klidnější jízdu.

 

PROFIL EARLY RISE

PROFIL EARLY RISE

Mírný rocker u špiček a patek lyží s tímto profilem šetří síly jezdců, které vynakládají pro provedení oblouků

 

PROFIL MOUNTAIN ROCKER

PROFIL MOUNTAIN ROCKER

Kombinace mírného camberu a mírného rockeru činí z těchto lyží výborné univerzálky. Snadný nástup oblouků ve všech podmínkách a stabilita na sjezdovce je výhodou tohoto profilu.

 

PROFIL JIB ROCKER

PROFIL JIB ROCKER

Jib rocker je profil, který využijí příznivci lyžování v snowparku. Snadný odraz a bezpečný dopad u skoků a dalších triků činí z tohoto profilu nutnou konstrukční součást lyží pro tento sport.

 

PROFIL TBT

PROFIL TBT

TBT spočívá ve třech různých úhlech a površích skluznice. Střední část lyží je ve stálém kontaktu se sněhem a je tedy rovná. Zatímco špička a patka lyží má zdvižené boční části a tím nedochází k zachycení hran lyží při různých tricích.

 

FUSION

FUSION

Elan hovoří o prvním plně integrovaném systému uchycení vázání. Tento systém zrychluje nasazení do oblouku a přechod z jednoho do druhého. Optimalizuje i přirozený průhyb lyží.

 

POWER SHIFT

 

 Power Shift

Power Shift je systém vázání s pružnou free-flexovou konstrukcí plate-in-plate (“podložka v podložce”), který přispívá k maximální pevnosti a skvělému výkonu. Má tenký profil z lehkých kompozit a materiálů, které výborně tlumí vibrace, což zaručuje plynulý a přímý přenos energie a přesný jízdní výkon.

 

LIGHT SHIFT

Light Shift 

Systém Light Shift má pružnou free-flexovou konstrukcí plate-in-plate (“podložka v podložce”), která zvyšuje výkon při vynaložení menší energie a neuvěřitelně nízké hmotnosti. Má tenký profil z lehkých kompozit a materiálů, které výborně tlumí vibrace, což zaručuje plynulý a přímý přenos energie a přesný jízdní výkon.

 

QUICK TRICK

QUICK TRICK

Rychlá montáž a možnost okamžitého přenastavení vázání je výhodou tohoto systému. Lehký používaný materiál a tedy malá hmotnost je výhodou zejména u juniorských a některých dámských modelů.

 

RST

RST

Kolmé skosení hran přispívá k maximální přilnavosti a zpřesnění přenosu sil na hrany. Optimalizuje přesné vedení lyží zejména při vyšších rychlostech.

 

SST

SST

Materiál ABS je vertikálně umístěný nad hranami po celé délce lyže Tato konstrukce bočnic zaručuje přímý přenos sil od boty, přes vázání na hranu lyže. Výsledkem je zvýšená stabilita a kontrola při jakékoliv rychlosti.

 

PST

PST

Kombinace capového provedení bočnic a zkosené boční hrany je základ PST konstrukce. Mísí se v ní pevnost pro výkon a elasticita s lehkostí pro snadné ovládání lyží.

 

ARROW

Arrow

Technologie Arrow využívá speciálně tvarované karbonové pláty a titanové strukturální vrstvy, jejichž vzájemné působení v konstrukci lyže umožňuje bleskově rychlou ovladatelnost lyže a naprostou přesnost. Do lyže je zabudován karbonový plát s profilem camber, který způsobuje rychlý přenos síly na špičku lyže. Tato energie přechází na titanovou vrstvu ve tvaru šipky a je okamžitě přeměněna na neuvěřitelně silný tlak na hrany.

 

DST

 

Kombinace plné boční hrany na vnitřní straně pro lepší přenos síly a částečné boční hrany na venkovní straně lyže pro jednodušší zatáčení.

 

TENKÝ HLINÍKOVÝ PROFIL

TENKÝ HLINÍKOVÝ PROFIL

Profil určený pro výrobu freeridových lyží, který je zároveň nejtenčí a nejlehčí na trhu. Snižuje hmotnost lyží, což je výhodou pro proplouvání lyže prachovým sněhem, ale nesnižuje schopnost reagovat přesně na silové podněty od jezdce.

 

ALUBLADE

ALUBLADE

ALUblade je technologie, která je určena pro výborné výkony v jakýchkoliv podmínkách Tvar lyže zrychluje jejich reakce. ALUblade je umístěna na vnitřní hraně lyže a tím je zvýšena zvyšuje přilnavost hran. Tento fakt se odráží v ovladatelnosti lyží. Slabší vrstva hliníku na vnější hraně činí lyže ovladatelnějšími, zejména při lyžování v prachovém sněhu.

 

BRIDGE

BRIDGE

Můstkové inzerty po celé délce lyže způsobují vyšší torzní pevnost lyzí. Spolu s úsporou hmotnosti dřevěného jádra v tenkém profilu lyží vylepšuje přenos energie.

 

MONOBLOCK

MONOBLOCK

Torzní rám zpevněný laminátovými vlákny je základem speciální technologie Monoblock. Ten způsobuje zlepšení přenosu sil a zvyšuje torzní tuhost.

 

FULL POWER CAP

FULL POWER CAP

Full Power Cap je technologie která je použita v konstrukčně jednodušších modelech. Nízká hmotnost usnadňující zatáčení a odpouštějící případné chyby je výhodou této konstrukce.

 

BOČNÍ HRANA S OPOROU PATY

BOČNÍ HRANA S OPOROU PATY

Tato technologie způsobuje vyšší oporu v oblouku, snadnější a rychlejší vyjetí z oblouku a tím snadnější nasazení dalšího.

 

DŘEVĚNÉ JÁDRO FORCE

DŘEVĚNÉ JÁDRO FORCE

Dřevěné jádro Force Woodcore vychází z laminované konstrukce dřevěného jádra a přidává laminátový torzní box. Vynikající torzní stabilita a zlepšení přenosu sil je výhodou této konstrukce.

 

DŘEVĚNÉ JÁDRO RESPONSE FRAME

DŘEVĚNÉ JÁDRO RESPONSE FRAME

Rám tvrdého dřeva, které je obaleno okolo měkčího dřevěného materiálu a je v délce od špičky po patku lyže, vylepšuje přenos sil a zpevňuje lyži ve zkrutu.

LAMINOVANÉ DŘEVĚNÉ JÁDRO

LAMINOVANÉ DŘEVĚNÉ JÁDRO

Od špičky po patku laminované dřevěné jádro je vyráběno pro každou délku a modelovou řadu zvlášť. Kombinace různých typů dřeva umožňuje výrobci tvořit lyže pro různé účely použití a vylepšovat pružnost lyží. Toto jádro se vyznačuje vysokou odolností a univerzálností.

 

AMPHIBIO 4D

Amphibio 4D

Elanem patentovaná technologie Amphibio 4D je nejnovějším vývojovým stádiem moderní konstrukce lyží. Základem 4D konceptu je to, že tradičně ploché strukturní prvky lyží jsou speciálně konvexně a konkávně vytvarovány na špičce a patce. Tvarované strukturní prvky v kombinaci s profilem Amphibio zaručují lyžím bezkonkurenční všestrannost, pevnost a skvělý jízdní výkon.

 

DŘEVĚNÉ JÁDRO POWER

DŘEVĚNÉ JÁDRO POWER

Dřevěné nosné špalíky, které jsou kolmo spojeny s lamináty, vytváří pevný rám kolem syntetického jádra a tvoř í jádro Power. Lepší reakce lyží, vyšší torzní stabilita a přilnavost hran v přední a zadní části lyží – to je výhodou této konstrukce.

 

DŘEVĚNÉ JÁDRO DUAL

DŘEVĚNÉ JÁDRO DUAL

Dva dřevěné nosníky umístěné na vnější straně jádra lyže tvoří základ jádra Dual. Vyšší ovladatelnost lyží, efektivnější přenos energie ve všech podmínkách a zlepšení držení hran jsou výsledkem této konstrukce.

 

DŘEVĚNÉ JÁDRO COMPREX

DŘEVĚNÉ JÁDRO COMPREX

Comprex je tlakem zmenšené lehké dřevěné jádro a je umístěno ve střední části lyží. Zabezpečuje snadné carvingové lyžování, zejména pro jedince nemající vysoké sportovní ambice.

 

JÁDRO SYNFLEX

JÁDRO SYNFLEX

Jedno z mála jader bez dřevěného základu. Jde o používání materiálů o rozlišné hustotě po celé délce lyží.

 

DŘEVĚNÉ JÁDRO CHANNEL

DŘEVĚNÉ JÁDRO CHANNEL

Po celé délce laminovaného dřevěného jádra jsou vzduchové kanálky, které činí jádro velmi lehkým a zaručuje přirozený flexní průhyb lyží.

 

DŘEVĚNÉ JÁDRO NOMEX

DŘEVĚNÉ JÁDRO NOMEX

Velmi populární skialpinismus dal výrobcům značky Elan pokyn pro výrobu velmi lehkých lyží se speciálním Nomexovým jádrem. Toto jádro má podobu včelí plástve a v celodřevěném jádru kombinuje lehké dřevo topolu s odolným bukovým.

DŘEVĚNÉ JÁDRO TRULITE

 DŘEVĚNÉ JÁDRO TRULITE

Dámská skupina v teamu Elanu je zárukou pro individuální přístup při výrobě women modelů lyží. Jako příklad může sloužit konstrukce jádra Trulite, kde jsou použity různé druhy dřeva, které jsou šity přesně na míru potřebám žen.

 

DŘEVĚNÉ JÁDRO DUALITE

DŘEVĚNÉ JÁDRO DUALITE

Dřevěné nosníky a odlehčené syntetické jádro tvoří kombinaci používanou v jádru Dualite. Výsledkem je lepší držení hran, které ovšem není na úkor lyžování v různých terénech.

 

JÁDRO MONOLITE

JÁDRO MONOLITE

Jádro s unikátním, tenčím profilem tvořené syntetickými materiály. Nižší hmotnost a nižší hustota jádra garantuje výbornou točivost a tedy malý úbytek sil jezdce.

 

U-FLEX

U-FLEX

U-FLEX je unikátní technologie firmy Elan určená pro dětské lyžaře. Výhodou prokrojeného profilu lyže je úbytek hmotnosti o 25% a hlavně nutnost menšího vyvinutí sil pro provádění oblouků. Tento fakt ocení zejména začínající a méně vážící jezdci, kteří nemají odpovídající sílu a techniku pro nutnost prohnutí lyží v oblouku. Patent po zásluze získal ocenění na největším evropském sportovním veletrhu ISPO.

 

POWERSPINE

POWERSPINE

Powerspine je technologie, která vychází z postavení lyžaře na lyžích a rozložení jeho sil. Na vnitřní straně jsou lyže pevnější obohacením o uhlíková vlákna a boční prvky, přecházející na vnější části lyží, ji torzně stabilizují.

 

WAVEFLEX™

WAVEFLEX™

WaveFlex™ je zvlněný profil, který kombinuje vynikající torzní tuhost (pevnost ve zkrutu) v závislosti na nezmenšené flexní schopnosti (umění průhybu). Elan jako jediný vytvořil symbiózu těchto dvou konstrukčních požadavků do jedné lyže.

 

WAVELIGHT

WAVELIGHT

Specificky tvarované provedení technologie WaveFlex™ tvoří lyže lehčí a tenčí.

 

EXPRESS

EXPRESS

EXPRESS je technologie, která optimálně přenáší síly proudící od lyžaře, přes boty a vázání do hran lyží. Vylepšuje ovládání lyží a činí lyžování snazším a zábavnějším.

 

DUAL TI

DUAL TI

DUAL Ti je technologie, kde je dřevěné jádro obloženo dvěma pláty titanu. Jde o konstrukci, kterou používá většina značek u svých top modelů z důvodu nejlepší schopnosti přechodu z hrany na hranu a držení lyží v oblouku.

 

XTI

XTI

Konstrukce XTI se používá u nejlepších širokých lyží. Je to kombinace jedné titanové vrstvy s podélnými karbonovými vlákny. Výsledek je výborná reakční schopnost, která bývá u širokých lyží problém.

 

MONO TI

MONO TI

Na dřevěném jádru lyže je umístěna jedna vrstva titanu. Tato vrstva dostatečně zpevňuje lyži, ale nečinní ji až tak sportovní, jako při použití DUAL Ti. Vhodné řešení pro sportovní lyžaře, kteří nemají excelentní techniku, mají menší hmotnost, nebo nechtějí agresivně lyžovat po celý den.

 

LITHIUM

LITHIUM

Tento kov je termicky nejodolnější a zároveň nejlehčí. Z tohoto důvodu se používá i při výrobě lyží. Jde o kombinaci zpevnění lyží bez navýšení hmotnosti.

 

KARBON

KARBON

Lehkost a pevnost, to jsou vlastnosti, které jsou odjakživa žádoucí u materiálů používaných při výrobě lyží. Používá se samostatně, nebo (u vyšších modelů) v kombinaci s titanem.

 

LAMINÁT

LAMINÁT

Laminát se zpravidla umisťuje nad nebo pod jádro lyže a působí jako zpevňující element, který má pozitivní vliv na pružnost lyží.

SUPRALITE

Jádrio Supralite

Jádro Supralite se skládá z moderních ultralehkých kompozit. Přispívá k nižší hmotnosti lyže a optimálnímu rozložení pružnosti.

Od značky Elan pro vás vybíráme

 • Elan

  Elan Insomnia 16 TI PS + ELW11.0 DB3972 23/24

  14 290
  20 680 Kč
  - 31 %

  sportovní

 • sportovní

 • sportovní

 • Elan

  Elan Amphibio 18 TI2 + EMX 12.0 DB1022 23/24

  15 990
  22 990 Kč
  - 30 %

  sportovní

Adresa prodejny

Brechtova 27/7
638 00 Brno-sever

Jak se k nám dostanete
Zobrazit na mapě

info@actisport.cz
Otevírací doba
listopad - březen:
po–pá10.00–12.00
13.00–19.00
so09.00–12.00
 
duben - říjen:
po–čt10.00–12.00
14.00–18.00
10.00–12.00
sozavřeno
 
+420 731 431 912
+420 548 522 422